KARA
TURLARI
GEMİ-NEHİR
TURLARI

ŞAMANİZMİN İZİNDE: Hakasya & Tuva

Rusya: Sayan Dağları'nda Kadim Türk Uygarlıklar

3350$
14 Haziran 2024 - 22 Haziran 2024
3350 $ Satın Al

Yol Arkadaşı

Tur Bölgesi

Hakasya ve Tuva

Zorluk Seviyesi

Her yaş grubu için uygundur.

Kıyafet Tercihleri

Yürüyüş ayakkabıları ve gece ile gündüz sıcaklık farkı olduğundan çeşitli kıyafet seçimleri yapılmalıdır. 

Vize Bilgisi

Bu seyahat için Rusya vizesine ihtiyaç vardır.

Okumalar

Avrasya'da Şamanlar - Mihail Hoppal

Şamanizm - Michel Perrin

Altay Şamanizmi - L.P. Potapov

Türk Dilli Sibirya Halklarının Şamanizmi - N.A. Alekseyev

Yolun Açtığı Kapılar - Tulga Ozan

Zaman Dilimi

Abakan ve tur bölgesi, ülkemiz saatinden 4 saat ileridedir.

Uçuş Süresi

İstanbul-Abakan uçuş süresi 9 saat 50 dakikadır.

İstanbul (IST) – Moskova (SVO) / 5 Nisan 2024 / Aeroflot SU 2131 / 17:25 - 22:00 

Moskova (SVO) - Abakan (ABA) / 6 Nisan 2024 / Aeroflot SU 1478 / 00:15 - 08:50

Abakan (ABA) – Moskova (SVO) / 13 Nisan 2024 / Aeroflot SU 1477 / 17:00 - 18:15 

Moskova (SVO) - İstanbul (IST) / 13 Nisan 2024 / Aeroflot SU 2132 / 21:25 - 02:30(+1)

Para Birimi

Rus rublesi

Tavsiyeler

Seyahatimiz tamamen doğa içinde geçecektir. Yanımızda su geçirmeyen rahat bir yürüyüş ayakkabısı olması iyi olur.

Kıyafet seçimleri için çok katmanlı olmasını tavsiye ederiz. Gün içinde hava sıcak olsa dahi, karasal iklim etkisiyle geceleri serin olacaktır. Yanımızda ince bir polar, güneş gözlüğü, yağmurluk bulunması fayda sağlar.

Yedek hafıza kartı ve hatta yedek pil gerekebilir.

Sayan Dağları, Buzul Çağı’ndan beri doğası bozulmadan kalabilmiş nadir bir coğrafya ve Türk halkının da en uzun süredir yaşadığı ata topraklarıdır. Doğa ile iç içe yaşayan, yaşadığı doğanın kurallarına göre inanç yapısını düzenleyen bu kadim halklar da yavaş yavaş teknolojinin sağladığı deformasyon ile karşılaşıyorlar… Buzul Çağı’ndan beri neredeyse el değmemiş nadir coğrafyalardan olan Sayan Dağları’nı keşfetmek için, Hömeyi müziğinin muhteşem etkisini yaşayarak doğaya saygı üzerine kurulu Tengri inancını öğrenmek hedefiyle;

10.000 yıldır var olan  kadim uygarlıklar yozlaşmadan,

Dünyadaki en eski Türk petroglifleri kaybolmadan,

Kısacası Dünya Değişmeden

Sayan Dağları’nda kadim uygarlıkları keşfe çıkıyoruz…

 

1.Gün

1.Gün - 14 Haziran 2024 Cuma: İstanbul- Abakan

 • İstanbul Havalimanı’nda rehberimizle saat 14:25’te buluşma. Aeroflot Hava Yolları’nın SU2131 sefer sayılı uçuşu ile saat 17:25’te Moskova’ya hareket, ardından yine Aeroflot Hava Yolları’nın SU1478 sefer sayılı uçuşu ile saat 00:15’te Abakan’a hareket.
 • Geceleme uçakta.

Konaklama: Uçakta

2.Gün

2.Gün - 15 Haziran 2024 Cumartesi: Abakan (270km)

 • Saat 08:50’de Hakasya Cumhuriyeti’nin başkenti Abakan’a varış. Özel aracımız ile havaalanından şehir merkezine transferimizin ardından bir kafede kahvaltı yaptıktan sonra Sibirya Rüya Bahçesi’nde kısa bir gezinti. Eski Sibirya kasabası Minusinsk'e hareket. Gezi sırasında Kurtarıcı Katedrali, eski tüccar evlerini görecek, yerel pazarı ziyaret edecek ve şehir merkezinde dolaşacağız.
 • Öğle yemeğinin ardından Shushenskoye köyü ve köydeki Rusya’nın en büyük hidroelektrik santrali olan Sayano-Shushenskaya’yı ziyaret edeceğiz.
 • Akşam yemeği ve konaklama Shushenskoye Müzesi’nin misafirhanesinde.

Yemekler: Sabah, öğle ve akşam.

Konaklama: Shushenskoye Müzesi'nin misafirhanesinde.

http://www.sayanring.com/hotel/view/157/foto/#sections

3.Gün

3.Gün - 16 Haziran 2024 Pazar: Abakan -Tuva - Kyzyl (480km) 

 • Kahvaltının ardından Sibirya’nın gerçek köylerini görebileceğimiz bugünkü gezimiz Shushenskoye Etnografya Müzesi ile başlayacak. Müzenin tarihi, 1897-1900 arasında Shushenskoye’de sürgün yaşayan Vladimir Lenin’in ismi ile ayrılmaz bir şekilde bağlıdır. Shush Nehri’nin kıyısında kurulan bu antik köşe, Yenisei ile kesişim noktasının yakınlarındadır. 7 hektarlık alanda çok sayıda mimari anıt vardır: Çiftlik evleri, turistik dükkan, hapishane, meyhane, yaklaşık 200 ahşap yapı gibi.
 • Öğle yemeğinden sonra, Batı Sayan Dağları üzerinden Tuva’ya gideceğiz Akşam saatlerinde Tuva’ya varmış olacağız. Geleneksel Hömey performansı dinleyeceğiz  Gırtlaktan şarkı söyleme, aynı anda iki veya üç farklı tonda ses çıkarma ve aynı sesi nefes almadan 25-30 saniye sürdürme konusundaki fantastik bir yetenek. Gözlerinizi kapatırsanız, seslerin bir müzik aletinden değil de bir insandan çıktığına inanmanız zor olacak.
 • Akşam bir büyü gösterisi göreceğiz. Şaman Kamlaniye. Kamlaniye, Şaman ile ruhlar arasındaki büyülü bir iletişimdir. Tören boyunca Şaman ateşin etrafında dans eder, şarkı söyler ve davul çalar. Orada şamanlar size kendi gelenek, ritüel ve yeteneklerini anlatacaklar. 
 • Ardından akşam yemeği ve konaklama için Kyzyl’daki otelimize geçeceğiz.

Yemekler: Sabah, öğle ve akşam.

Konaklama: Kyzyl Grand Hotel Spa 5* vb.

4.Gün

4.Gün - 17 Haziran 2024 Pazartesi: Kyzyl (30km)

 • Kahvaltının ardından Kyzyl şehir turu.
 • Dalai Lama vaazlarını duyma fırsatını bulacağımız Budist Tapınağı gezisi. Tuva’da Budizm, Şaman inancı ile uyum içindedir. Budist tapınağından sonra, Şamanizm’in sırları hakkında bilgi alabileceğimiz bir Şaman topluluğuna gideceğiz.
 • Öğle yemeğini yerel restoranda yedikten sonra, Tuva’nın Bölgesel  Müzesi (“İskit Altını” sergisi) ziyaret edilecek ve farklı çağların arkeolojik bulgularını gözlemleyeceğiz.
 • Şehirde serbest zaman. Yerel el sanatları ziyareti.
 • Tuva mutfağının geleneksel yemekleri ile akşam yemeği.
 • Konaklama otelimizde.

Yemekler: Sabah, öğle ve akşam.

Konaklama: Kyzyl Grand Hotel Spa 5* vb.

5.Gün

5.Gün - 18 Haziran 2024 Salı: Kar Leoparı (440km)

 • Kahvaltıdan sonra Eski göçebelerin kullandığı Tuva geçidi ile programımız başlamaktadır.
 • Öğle yemeğinden önce, nefes kesen Khairykan Dağı yakınlarında bir mola veriyoruz. Burası, Tuva’nın en saygın yerlerinden biridir. 1992’de XIV.Dalai Lama tarafından enerjik güçlü olmak için seçilmiş alandır. Yılda bir kez, yerel şamanlar enerji almak, güçlenmek ve ruhlarını arındırmak için buraya gelirler.
 • Daha sonra gerçek bir göçebe aile ile buluşup onlarla sohbet etme imkanımız olacaktır. Harabe tapınak olan Ustuu-Khuree, Budist kültürünü en iyi şekilde göstermektedir. Tapınak Tuva’yı taçlandıran Budist yapıdır. Tapınak önce kapatılmış, daha sonra restore edilip turistik olarak kullanıma açılmıştır.
 • Bu geçidin ardından Kar Leoparı adı verilen Stoktysh nehri kıyısında inşa edilen tayga kampında konaklama yapacağız. Burada, renkli bataklık (yosun) üzerinde yürümenin, saf dağ havası solumanın, geleneksel tayga mutfağından tatmanın keyfini süreceğiz.
 • Tayga havası sizi daha sağlıklı yapar, ancak tüm hastalıkların gerçek tedavisi bir Rus banyasıdır. İğne yapraklı dallar, huş ağacı ve meşe dallarından yapılmış süpürgelerle dumanı tüten bir Rus banyası ile günün yorgunluğunu atabileceğiz. Dileyenler çıktıktan hemen sonra soğuk nehre atlayabilirler.

Yemekler: Sabah, öğle ve akşam

Konaklama: Kar Leoparı Kampı.(Rus Banyası ortak kullanım.)

http://www.sayanring.com/hotel/view/154/foto/#sections

6.Gün

6.Gün - 19 Haziran 2024 Çarşamba: Kar Leoparı - Kazanovka (260km)

 • Kahvaltının ardından Tayga ormanları, büyük şehirlerde alışılmadık bir sessizlikle sizi şaşırtacak.
 • Aşk Köprüsü ziyareti, (Asma köprü, birçok akıntının üstesinden gelen tayga ormanı boyunca akan dağ nehri üzerindedir. Bir âşık, aşkını kanıtlamak istiyorsa, eşini bu köprünün üzerinden kucağında taşıması gerektiğine dair yerel bir gelenek vardır.)
 • Öğle yemeğinin ardından Kazanovka'ya hareket
 • Yol üzerinde, yerli kadınların bebek sahibi olmak isterlerse hediyeler getirdikleri Khurtuyakh Tas anıtının bulunduğu bir Hakas köyüne uğrayacağız.
 • Ardından Kyug Vadisi’ne varıyoruz. (Hakas dilinde "kyug", "zevk" anlamına gelir). Burada iki büyük dağ silsilesi yan yana durmaktadır.
 • Kazanovka doğa koruma alanından dolaşmak ve doğal ortamın keyfini çıkarmak için serbest zaman.
 • Akşam yemeği ve konaklama yurt kampında.

Yemekler: Sabah, öğle ve akşam.

Konaklama: Kyug Kampı. (Tuvalet ve Banyo ortak kullanım.)

http://www.sayanring.com/hotel/view/113/foto/#sections

7.Gün

7.Gün - 20 Haziran 2024 Perşembe: Kazanovka (5km)

 • Kahvaltının ardından geziye, Hakasya Kazanovka Ulusal Müzesi’nden başlıyoruz. Bu müze bize eski uygarlıkların mirası hakkında oldukça fazla bilgi verecektir. Açık alanda yer alan bu müzede dağlar, kanyonlar, mağaralar, karışık ormanlar, nadide bitkiler yer almaktadır. Alanda 2000'den fazla arkeolojik eser bulunmaktadır. Kazanovka’ da  3000-5000 yıllık kaya resimlerini görme şansımız olacak.
 • Öğle yemeğinin ardından 19. yüzyılın sonları - 20. yüzyılın başlarındaki Hakas halkının günlük yaşamını kişisel olarak tanıma şansına sahip olduğu etnografik bir Khakassian Aal köyüne gidiyoruz.
 • Akşam yemeğimizin sonrasında Hakasya ulusal folklör ekibinin gösterisini izleyeceğiz.
 • Hakas vadisinin sessizliğinde gerçekten sakinleşebilir ve rahatlayabilirsiniz ve güzel süsenlerin kokusu size yeni bir enerji verecektir.
 • Konaklama yurtta.

Yemekler: Sabah, öğle ve akşam.

Konaklama: Kyug Kampı. (Tuvalet ve Banyo ortak kullanım.)

http://www.sayanring.com/hotel/view/113/foto/#sections

8.Gün

8.Gün - 21 Haziran 2024 Cuma: Kazanovka - Abakan (250km)

 • Kahvaltının ardından Kazanovka’dan ayrılıyoruz ve Hakasya’nın başkenti Abakan’a doğru hareket ediyoruz.
 • Kralların Vadisi”ne geçip; burada M.Ö. 4. ve 3. yüzyıllardan kalma yaklaşık 30 höyük göreceğiz. Devamında 1954-56’da arkeologlar tarafından kazısı yapılan ve soylu ailelerin mezarlarının üzerine inşa edilmiş olan Büyük Salbyk Höyüğü olacak.  0,5 km alanda yer alan ve yüksekliği 11,5 m olan taşların ağırlığı yaklaşık 60 tondur ve şamanların bu taşlardan güç aldıkları söylenmektedir.
 • Öğle yemeğini doğada piknik şeklinde aldıktan sonra Hakasya Ulusal Müzesi’ni gezeceğiz. (Yöre halkı tarafından buradaki bazı taşların hala büyük güce sahip olduklarına inanılmaktadır.)
 • Abakan’a dönüş yerel restoranda akşam yemeği ve otelde konaklama.

Yemekler: Sabah, öğle ve akşam.

Konaklama: Abakan Asia Hotel 4* vb.

9.Gün

9.Gün - 22 Haziran 2024 Cumartesi: Abakan-İstanbul 

 • Kahvaltının ardından havaalanına transfer. Saat 17:00’de Aeroflot Hava Yolları ile önce Moskova’ya uçuş, yerel saatle 18:15’te varışın ardından yine Aeroflot Hava Yolları’nın SU2132 sefer sayılı uçuşu ile saat 21:25’de İstanbul’a hareket. 23 Haziran 2024 Pazar 02:30’da İstanbul’a varış.
 • Benzersiz turumuzun sonu.

              Bir başka Dünya Değişmeden seyahatinde görüşmek üzere!

Yemekler: Sabah

Rota Tarih Uçuş No Kalkış Saati İniş Saati
İstanbul (IST) – Moskova (SVO) 14 Haziran 2024 SU 2131 17:25 22:00
Moskova (SVO) - Abakan (ABA) 15 Haziran 2024 SU 1478 00:15 08:50
Abakan (ABA) – Moskova (SVO) 22 Haziran 2024 SU 1477 17:00 18:15
Moskova (SVO) - İstanbul (IST) 22 Haziran 2024 SU 2132 21:25 02:30(+1)

Neler Dahil?

 • Aeroflot Hava Yolları ile İstanbul-Abakan, Abakan-İstanbul arası gidiş dönüş uçak biletleri,
 • Dünya Değişmeden rehberlik hizmetleri,
 • 1 gece Shushenskoe misafirhanesinde konaklama,
 • 2 gece Kyzyl Grand Hotel Spa 5* konaklama,
 • 1 gece Kar Leoparı kampında konaklama,
 • 2 gece Kyug Kampta konaklama,
 • 1 gece Abakan Asia Hotel 4* konaklama,
 • 8 kahvaltı, 7 öğle yemeği, 7 akşam yemeği,
 • Tur dahilindeki tüm transferler,
 • Belirtilen yerlere giriş biletleri,
 • Yerel rehber,
 • Hömeyi dinletisi,
 • Şaman ayini,
 • Ulusal Kafkas Folklor Grubu gösterisi,
 • 65 yaşa kadar iptal ve sağlık teminatlı seyahat sağlık sigortası (3000 Euro’ya kadar teminatlı)

Neler Hariç?

Rusya vize ücreti,
Kişisel harcamalar,
Yurtdışı çıkış harcı,
İçecekler,
Yerel hizmetler için bahşişler,
65 yaş üstü iptal ve sağlık teminatlı seyahat sağlık sigortası (75 yaşa kadar 25 EUR, 76 yaş ve üzeri 35 EUR)
 

Müşteri Memnuniyeti

Ödeme Planı
İki kişilik odada kişi başı
3350$
Tek kişilik oda
3870$

* TL ödemelerinde, ödeme yapılan günün serbest piyasa efektif satış kuru geçerlidir.

Hakasya ,Rusya ,Tuva

9 gün 8 gece 14 Haziran 2024 22 Haziran 2024 3350$

Turumuz minimum 15 kişi katılım şartı ile planlanmıştır. Yeterli katılımın olmadığı turların iptali ile ilgili, başlangıç tarihinden 30 gün önce tarafınıza bilgi verilecektir.

Satın Al
Biz sizi arayalım
Sosyal Medyada Paylaş
BENZER TURLAR
MSC POESIA İLE İSTANBUL HAREKETLİ 24 Kasım 2023 - 30 Kasım 2023

MSC Poesia'nın büyüleyici Akdeniz turunda, eşsiz deneyimler ve keyif dolu anlar sizi bekliyor!

499 € Detay
Celebrity Eclipse ile Güney Amerika & Antarktika 05 Ocak 2024 - 19 Ocak 2024

Celebrity Eclipse gemisiyle Güney Amerika ve Antarktika rotası boyunca eşsiz doğal güzellikler, penguen kolonileri, buz dağları ve deniz aslanlarıyla karşılaşma fırsatı sunan muhteşem bir macera.

4996 € Detay
Moğolistan: Naadam Festivali 06 Temmuz 2024 - 16 Temmuz 2024

Tarihinde dünyanın en büyük imparatorluğunun merkezini barındıran, Cengiz Han’ın vatanı kadim ülke Moğolistan..

4500 $ Detay
Biz sizi arayalım

Rusya: Sayan Dağları'nda Kadim Türk Uygarlıklar