Ürdün Turu

Ülkü Sevener Liderliğinde Renkler Ülkesi Ürdün'de tarihi bir deneyim yaşamaya hazır mısın? Unutulmaz bir gezi için yerini şimdiden ayırt.

Bu turumuzda şu anda müsaitlik bulunmamaktadır.
Bu turumuzda şu anda müsaitlik bulunmamaktadır. Tura ait yeni tarihler açıldığında bilgi almak isterseniz lütfen info@dunyadegismeden.com adresine mail atın.

Yol Arkadaşı

Tur Bölgesi

Ürdün

Zorluk Seviyesi

Her yaş için uygun bir turdur.

Vize Bilgisi

Türk vatandaşları vizeden muaftır.

Zaman Dilimi

Ürdün İstanbul'dan 1 saat geridedir.

Uçuş Süresi

Yaklaşık olarak 2 saat 20 dakika sürmektedir.

Para Birimi

Resmi para birimi Ürdün dinarıdır. 1 USD yaklaşık olarak 0.71 Ürdün dinarı denk gelir.

Mutfak Kültürü

Ürdün mutfağında diğer birçok doğu ülkesinde olduğu gibi et yemeklerinin büyük yeri vardır. Genellikle koyun ve tavuk eti kullanılır. Pilav ve lavaş da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun dışında kebap kültürü de gelişmiştir. Ayrıca tanıdığımız lezzetler olan baklava ve künefe gibi tatlıların benzerlerini görebiliriz. Yerel içecek olarak ise baharatlarla tatlandırılmış çayları bulunmaktadır.

Hayata Dair

Nüfusunun büyük bir kısmı Müslüman olan Ürdün'ün resmi dili Arapçadır. Başkenti
Amman, komşu ülkelerden çok fazla göç almaktadır. Bu sebeple nüfusun kökeni çok çeşitli ülkelere dayanmaktadır. Ülkede İngilizce bilen insan sayısı oldukça fazladır.

Tavsiyeler

Rahat edebilmeniz için yanınıza rahat kıyafetler almanızı tavsiye ederiz

Ürdün 

Ürdün Güney Arap Yarımadası'nın kayalık çölünde Güneybatı Asya'nın Arap ülkesi.

Ürdün, çok sayıda medeniyetin izlerini taşıyan eski bir ülkeyi işgal eden genç bir devlettir. Ürdün Nehri tarafından eski Filistin'den ayrılan bölge, İncil tarihinde önemli bir rol oynadı. Moab, Gilead ve Edom'un eski İncil krallıkları, Nabatean krallığının başkenti ve Romanya eyaleti Arabia Petraea'nın ünlü kırmızı taş şehri Petra'nın sınırları içinde. İngiliz gezgin Gertrude Bell Petra'dan “Tamamen pembe ve harika bir masal şehri gibi” dedi. 1918'e kadar Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçası ve daha sonra Birleşik Krallık'ın bir görevi olan Ürdün, 1946'dan beri bağımsız bir krallık oldu. Arap dünyasının siyasi olarak en liberal ülkeleri arasında yer alıyor ve bölgeyi etkileyen sıkıntılara rağmen, yöneticileri barışı ve istikrarı koruma taahhüdünü dile getirdiler.

Ürdün'ün başkenti ve en büyük şehri, M.Ö. 13. yüzyılda şehri başkent yapan Ammonitlerin adını taşıyan Amman'dır. Amman, daha sonra Roma Decapolis'in büyük bir Orta Doğu antik kentinin Philadelphia'sıydı ve şimdi bölgenin başlıca ticaret ve ulaşım merkezlerinden biri ve Arap dünyasının önemli kültürel başkentlerinden biri olarak hizmet veriyor.

Ürdün Akdeniz ve kurak çöl iklimlerinin bir kombinasyonuna sahiptir, ülkenin kuzey ve batısında Akdeniz hüküm sürerken, ülkenin çoğunluğu çöldür. Genel olarak, ülkenin sıcak, kurak yazları ve ılıman, yağışlı kışları vardır, yıllık ortalama sıcaklıkları 12 ila 25 C arasında değişir ve yaz aylarında yüksekler çöl bölgelerinde 40 C'ye ulaşır. Yağış ortalamaları çölde yıllık 50 mm (1,97 inç) ile kuzey tepelerinde 800 mm arasında değişmekte olup, bazıları bazı yıllarda kar olarak düşmektedir.

Ürdün, batıdaki Ürdün Yarık Vadisi'nden başlayarak Doğu'nun çöl platosu ile biten ve aralarında ülkenin uzunluğuna uzanan bir dizi küçük tepeye sahip bir dizi coğrafi özelliğe sahiptir. Ürdün'ün nüfusu yaklaşık 6,3 milyon kişidir ve yaklaşık 2 milyonu başkent Amman'da ev yapmaktadır. Ürdün'de genç bir nüfus var,% 41'i 15 yaşın altında. Eğitim ve okuryazarlık oranları ve sosyal refah ölçütleri, benzer gelirleri olan diğer ülkelere kıyasla nispeten yüksektir.

Ürdün Ekonomisi

Ürdün sınırlı doğal kaynaklara sahip küçük bir ülke. Ülke şu anda bölgesel işbirliği de dahil olmak üzere sınırlı su arzını genişletmenin ve mevcut su kaynaklarını daha verimli kullanmanın yollarını araştırıyor. Ürdün, enerji gereksinimlerinin çoğu için dış kaynaklara bağımlıdır.

Ürdün, Dünya Bankası tarafından "düşük orta gelirli ülke" olarak sınıflandırılmıştır. Kişi başına GSYİH 5.749 dolar.

Ürdün'de Turizm

Ülkenin siyasi istikrarına ek olarak, sunulan coğrafya Ürdün'ü cazip bir turizm merkezi haline getiriyor. Turizm, Ürdün'ün ülke ekonomisi için hayati öneme sahiptir. Krallığın en büyük ihracat sektörü, ikinci en büyük özel sektör işvereni ve ikinci en yüksek döviz üreticisi. Turizm Ürdün ekonomisine 800 milyon ABD dolarından fazla katkıda bulunuyor ve ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yaklaşık yüzde 10'unu oluşturuyor.

Ürdün'ün başlıca turistik faaliyetleri arasında Petra, eşsiz çöl kaleleri ve kültürel ve dini yerlerine bozulmamış doğal yerler de dahil olmak üzere çok sayıda antik yer bulunmaktadır.

Ürdün, deniz seviyesinden 408 metre aşağıda olan dünyanın en düşük noktası olarak kabul edilen Ölü Deniz'e ev sahipliği yapmaktadır. Ürdün'deki en yüksek nokta ise, deniz seviyesinden 1854 metre yükseklikte bulunan Jebel Umm El Dami'dir.

Ürdün'ün tarihi hazinelerinden bazıları ve birçok önemli cazibe merkezi tüm şehirlere dağıtılmıştır:

 • Amman
 • Azraq
 • Jordan Vadisi ve Ölü Deniz
 • Karak
 • Petra
 • Wadi Rum
 • Akabe
 • Jerash
 • Ajloun
 • Irbid
 • Tuz ve Fuheis
 • Madaba

Ürdün'de Gezilecek Yerler

Ürdün yine de geçmişi gezmekle ilgili değil ve sadece birinci sınıf dalış için Kızıldeniz'deki Akabe'nin hareketli sokaklarına veya gelişen bir gece hayatı sahnesi için Amman'ın şehir merkezlerine bakmanız gerekecek ve gelecekteki modern sanat.

Ürdün'de gezilecek en iyi yerleri keşfedelim:

Petra

Ürdün turları ile sevilen en önemli noktalardan biri Petra Antik Kenti'dir. 

Burası, ülkenin başka hiçbir yerine benzemeyen bir yer. Ülkenin güney kalbindeki kırmızı renkli çöl yükselmeleri arasında yolunuza çıkacak olan antik kentin ilk olarak MÖ 4. yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir. Buradaki kayalık hazineleri ve tapınakları bölgedeki en önemli ticaret merkezlerinden birine yükseltmeyi başaran başarılı Arap Nabataean medeniyetinin atalarının başkenti oldu. Bugün Petra Antik Şehri, tüm büyüleyiciliğiyle Indiana Jones gibi Hollywood gişe rekorları kıran filmlere konu olmasıyla bilinir ve bu kenti keşfetmek için bir dizi erozyon tarafından oluşturulan tüneller ve geçitleri arasından geçmeniz gerekir. 

Al-Maghtas

Ülkenin en doğu ucundaki İsrail-Ürdün sınırına kadar, küçük kazma sahalarının ve Al-Maghtas olarak bilinen ortaya çıkarılan yapıların tozla kaplı birliği tartışmasız olarak tüm kurslarda bulunan en önemli İncil kalıntılarından biridir. Ürdün Nehri. UNESCO tarafından etiketlenen ve yavaş yavaş Hıristiyanlar için yüksek profilli bir hac sitesi haline geldi (Son birkaç on yılda papalık ziyaretlerini bolca düşünün), İsa'nın vaftizinin orijinal sitesi olduğu düşünülmektedir. Bunun yanı sıra, Osmanlı ve Memlükler çağından ilginç bir Yahudi ve Hıristiyan dini kalıntıları, Roma yapıları ve Ortodoks manastırları sergileniyor.

Amman

Amman Arabistan'ın nabzını almak ve Ürdün'ü bir bütün olarak bilgilendiren derin tarihler ve kültürel iplikler hakkında fikir sahibi olmak için harika bir yerdir. Balad'ın ünlü bölgesini oluşturan çılgın pazarların ve yankılanan cami minarelerinin mozaikini görmek için başkentin telaşlı merkezinde dolaşan ve saran sokakların savaşçılarına
gidin. Ya da, yapraklı bulvarların şık kafelere ve cadde butiklerine yol açtığı Abdali'ye gidin. Menüye de eklemek için mutlaka görülmesi gereken yerler ve görülecek yerler var: bu muazzam Roma Tiyatrosu; ara sıra Ammonit tahkimatı kalıntıları; Jabal al-Qal’a kalesini oluşturan cami, kilise ve palisadlerin karışıklığı…

Jerash

Jerash şehrinde hala var olan Amman'ın hemen kuzeyinde bulunan bu sitenin Petra'daki efsanevi kayalık tapınakları kadar çok ziyaretçi çektiği, sürükleyici tarihin zenginliğinin bir kanıtıdır. Yükselen koloniler ve eski forumlar, büyüleyici tapınaklar Bizans kiliselerine döndü ve büyük plazalar belki de bugün hala gezegendeki en şaşırtıcı Roma eyalet şehri olarak selamlanıyor. Med'den gelen tüccarların bir zamanlar mallarını tolere edeceği yerde durabilir veya buraya büyük Arap kum denizinin tepelerinden gelen deve karavanlarının hubbubunu hayal edebilirsiniz.

Wadi Rum

Arap güneşinin altında güneş yakmış ve parlayan koyu turuncu ve kırmızı, Ürdün'ün güneyindeki Wadi Rum'un nefes kesen alanları kesinlikle bölgedeki en harika doğa harikalarından biridir. Akabe'nin doğu kenarlarında dramatik bir şekilde yükselen ve düşen kayalık kireçtaşı salyangozlarından oyulmuş olan ünlü vadi, Ürdün'ün backcountry'sidir.

Kaya nervürlü dağların büyük blöfleri ufukta belirir; eski Nabatean halklarından efsanevi petroglifler köşe ve çatlaklarda saklanır; Develer inliyor ve dağcılar kukuletaların etrafındaki iplerden sürekli sallanıyor. Bunun 1962'de Arabistanlı bir Lawrence'ın fonu olarak seçilmesi hiç de şaşırtıcı değil!

Ölü Deniz

Ölü Deniz, Orta Doğu Levantının kalbinden geçer. Dünyanın okyanus su kütlelerinin en düşük ve en tuzlu olanı, her biri Arap güneşi yenerken yüzeye görkemli bir şekilde yansıyan yükselen dağlar ve koyu sarı renkli kum tepeleri ile
çevrilidir. Bugün, Ürdün bankalarındaki tüm bölge (batı tarafı İsrail sınırının üzerindedir) plajlar ve tatil köyleri ile noktalı olarak gelirken, denizin güneyi karallit hasadı için inşa edilmiş ilginç mineral buharlaşma havuzları ile ele geçirilir. potasyum. 

Akabe

Akabe Ürdün'ün Kızıldeniz'e açılan kapısıdır. İsrail'in sınır ötesi İsrail'in dış ve dış tatil beldesi Eilat'a kadar uzanır ve tuzlu suyun ucunu palmiye lekeli gezinti yolları ve sarı kum plajları ile taçlandırır. Bugün, geniş çaplı yeniden geliştirme projeleri ve Tala Koyu'ndaki güneyde uber-lüks tesis otellerinin yetiştirilmesi Akabe'yi Orta Doğu'daki mükemmel sahil kaçışına dönüştürüyor. Tall Hujayrat Al-Ghuzlan'ın antik kalıntılarını gezebilir, Shatt Al-Ghandour'un tarih ağaçlarını görebilir veya en çok yaptığınızı yapabilirsiniz: denizaltı yataklarını çevreleyen çok renkli resifleri görmek için bir SCUBA gezisinde sualtına çıkın .

Müjib Tabiatı Koruma Alanı

Kuzeybatı Ürdün'ün bu geniş alanı, sarmalayan nehir vadileri ve tozla kaplı vadiler, yüzyıllar boyunca şekillendirilen dik taraflı vadiler ve kayalardan yontulmuş gizli yürüyüş yolları ile birlikte, ciddi nefes kesici bir geri ülke vaat ediyor. Dünyanın en düşük doğa rezervi olarak bilinir ve Ölü Deniz'in tuzlu sularına yavaşça iner. Bugün, büyük ölçüde macera turistleri ve açık hava kıyafetleri, devasa yürüyüşlerden kanyonlarda kalp atma kaya tırmanışına, kuru ve tozlu havada zip astarlamaya kadar her şeyi sunuyor.

Dana Doğa Koruma Alanı, Madaba, Ajloun, İrbid, Zerka, Ma’an ve Shobak Ürdün gezisi sırasında görmeniz gereken diğer önemli noktalardır.

1.Gün

13 Kasım 2020 Cuma      (İstanbul > Amman)

12 Kasım Perşembe gecesi saat 22:45’te İstanbul Havalimanı dış hatlar gidiş terminalinde rehberimizle buluşma.
Bilet, pasaport ve valiz işlemlerinin ardından TK814 sayılı sefer ile 01:45’te Ürdün uçağımız hareket edecek.
Yerel saat ile 03:05’te Amman’a varış ve özel aracımız ile otele transfer ve geceleme.
Otelde kahvaltı.
Güne Amman şehir turu ile başlıyoruz. Göreceğimiz başlıca yerler arasında eskişehir ve Eski Roma Tiyatrosu var. 
Öğle yemeği için Hashem restoranına gidiyoruz.
Çarşı ve Gökkuşağı caddesini dilediğiniz gibi keşfetmeniz adına serbest zaman.
Mejana restoranında akşam yemeği.
Otele dönüş ve geceleme.
 

Yemekler: Kahvaltı, Öğle, Akşam

Konaklama: Geresa Hotel vb.

2.Gün

14 Kasım 2020 Cumartesi      (Jerash Antik Kenti)

• Otelde kahvaltı
• Ardından bölgenin en önemli antik kentlerinden biri olan Jerash için yola
çıkıyoruz. Dünyada mutlaka görülmesi gereken 10 Roma antik kentinden
biri olarak kabul edilen Jerash antik kentini ziyaretimiz sırasında iyi
korunmuş Artemis Tapınağı, tiyatro ve kentin agorası anılarımıza
ekleyeceğimiz kareler arasında.
• Yerel restoranda öğle yemeği
• Vaktiyle bölgenin en önemli
vadilerine uzun süre koruma sağlayan
Ajloun Kalesi’ni ziyaret ediyoruz.
• Amman’a geri dönüş
• Akşam yemeği


Yemekler: Kahvaltı, Öğle, Akşam
Konaklama: Geresa Hotel vb.

3.Gün

15 Kasım 2020 Pazar    (Ölüdeniz - Madaba- Nebo Dağı - Petra)

Otelde kahvaltı
Mozaikleriyle ünlü Madaba şehrini ve Avarim dağlarının en yüksek noktası olan Nebo Dağı’na doğru yola çıkıyoruz.
Ardından deniz seviyesinin 460 m altında bulunan ve yüksek tuz oranı ile üstünde süzüleceğimiz, eşsiz bir deneyimi yaşatan, Ölü Deniz; diğer adıyla Lut Gölü’ne hareket ediyoruz.
Varışımızın ardından yüzmek için serbest zaman.
Öğle yemeği.
Seyahatin sabırsızlıkla beklenilen durağı olan Petra için yola çkıyoruz.
Petra’ya varışımızın ardından geleneksel Ürdün mutfağını öğreneceğimiz atölyede yemek yapma ve akşam yemeği.​
Otele yerleşme​
 

Yemekler: Kahvaltı, Öğle, Akşam

Konaklama: Petra Moon Hotel vb. 

4.Gün

16 Kasım 2020 Pazartesi    (Petra)

• Otelde kahvaltı
• Günümüzü, dünyanın en gizemli kentlerinden biri olarak kabul
edilen; Nebati Krallığı’nın başkenti, kırmızı kayalara oyulmuş
Petra şehrinde hazine, anıt mezarlar, Bizans kilisesi, Kasr El-
Bint, Ed-Deir anıt yapılarını gezerek geçireceğiz.
• Öğle yemeğimizi gezi sırasında, Petra şehrinde yiyeceğiz
• Sonrasında Petra’dan hareket ederek Wadi Rum’a ulaşıyoruz.
• Bedevi kültürünü de gözlemleme şansımızın olacağı Rum
Vadisi keşfimize bölgeye has tasarlanmış çadırlarda kalarak
başlıyoruz.
• Akşam yemeği kampta


Yemek: Kahvaltı, Öğle ve Akşam
Konaklama: Mazayen Rum Camp vb.

5.Gün

17 Kasım 2020 Salı     (Wadi Rum Çöl Safari - Aqabe Tekne)

• Sabah çadır kampında erken kahvaltı sonrası hareket
• Çölde 4*4 jeep safari yaparak Rum Vadisi deneyimini
tamamlıyoruz.

Öğle yemeği için Aqabe’de bulunan Berenice Beach Club’a gidiyoruz. Öğle yemeğinin ardından deniz ve havuz için serbest zaman.

Ardından denizde akşam yemeği için tekne ile açılıyoruz.
• Akşam yemeği teknede
• Aqabe Havalimanı’na transfer


Yemek: Kahvaltı, Öğle ve Akşam
Gece İstanbul uçuşu

6.Gün

18 Kasım 2020 Çarşamba     (İstanbul'a dönüş)

• Aqaba havaalanında bilet, pasaport işlemlerinin ardından TK819
sayılı sefer ile saat 04:00’da İstanbul’a dönüş uçağımız hareket
edecek

• Yerel saatle 07:40’ta İstanbul’a varış.


• Bir sonraki Dünya Değişmeden keşfinde görüşmek üzere..

Rota Tarih Uçuş No Kalkış Saati İniş Saati
İstanbul - Amman 13.11.2020 TK814 01:45 03:05
Aqabe - İstanbul 18.11.2020 TK819 04:00 07:40

Neler Dahil?

• Programda belirtilen her şey

• Ülkü Sevener rehberlik hizmeti

• Yerel rehberler

• Seyahat içi yapılacak olan transferler

• Wadi Rum Çöl Jeep Safari

• Aqabe Şnorkel Turu

• 5 kahvaltı, 5 öğle ve 5 akşam yemeği

• Arka sokak keşifleri

• Bahşişler

• Seyahat sigortası

• THY ile İstanbul/Amman/İstanbul uluslararası uçuşları

Neler Hariç?

• Kişisel harcamalar

• Yemekler esnasında içecekler

Ödeme Planı
İki kişilik odada kişi başı
1790$
Tek kişilik odada kişi başı
2080$
Üç kişilik odada kişi başı
1790$

* TL ödemelerinde, ödeme yapılan günün serbest piyasa efektif satış kuru geçerlidir.

Ürdün

6 Gün 5 Gece Bu turumuzda şu anda müsaitlik bulunmamaktadır. Tura ait yeni tarihler açıldığında bilgi almak isterseniz lütfen info@dunyadegismeden.com adresine mail atın.
Biz sizi arayalım
Sosyal Medyada Paylaş
BENZER TURLAR
Ülkü Sevener liderliğinde renkler ülkesi Ürdün'de tarihi bir deneyim yaşamaya hazır mısınız? Unutulmaz bir gezi için yerinizi şimdiden ayırtın. 06 Ekim 2021 - 11 Ekim 2021

2021 baharında Ortadoğu'nun egzotik ve modern bölgesi Ürdün'ü keşfetmeye gidiyoruz. 

1950 $ Detay

15 kişi ile sınırlıdır!

Günübirlik Edirne Turu 04 Eylül 2021 - 04 Eylül 2021

Yaklaşık 88 yıl Osmanlı’ya başkentlik yapmış olan Edirne’nin hanlarını, hamamlarını, camiilerini, medreselerini, çarşılarını ve köprülerini birlikte keşfe gidiyoruz.

1100 ₺ Detay

15 kişi ile sınırlıdır

Doğu Karadeniz'e Doğa Yolculuğu: Rize - Artvin 10 Ağustos 2021 - 15 Ağustos 2021

Karadeniz'in doğusunda tarih ve doğa ile iç içe bir yolculuk sizi bekliyor.  

4150 ₺ Detay
Biz sizi arayalım

Ülkü Sevener Liderliğinde Renkler Ülkesi Ürdün'de tarihi bir deneyim yaşamaya hazır mısın? Unutulmaz bir gezi için yerini şimdiden ayırt.