Nepal & Butan: Thimphu Tsechu Festivali

Thimphu Tsechu Festivali'ne katılacak, Nepal ve Butan'da benzersiz bir deneyim yaşayacağız.

3190$
24 Eylül 2020 - 03 Ekim 2020
3190$ Satın Al

Yol Arkadaşı

Tur Bölgesi

Nepal - Butan

Zorluk Seviyesi

Her yaştan gezginin katılabileceği bir rotadır.

Kıyafet Tercihleri

Yanınızda rahat yürüyüş kıyafet ve ayakkabıları, şapka ve güneş koruyucu getirmenizi tavsiye ederiz. Tapınaklar için yanınızda galoş getirmenizi öneririz. 

Vize Bilgisi

Türk vatandaşları her iki ülke için de vizeye tabiidir.

Nepal vizesi çok girişli olarak kapıdan alınacaktır.

Butan vizesi yerel acentemizden bizim tarafımızdan alınacaktır.

Zaman Dilimi

Nepal İstanbul’dan 2 saat 45 dakika ileridedir.

Butan İstanbul’dan 3 saat ileridedir.

Uçuş Süresi

İstanbul - Kathmandu uçuşu yaklaşık 7 saat 5 dakika sürmektedir. 

Kathmandu - İstanbul uçuşu yaklaşık 8 saat 5 dakika sürmektedir. 

Para Birimi

Nepal’de resmi para birimi olan Nepal Rupisi kullanılır. Uluslararası para birimi NPR’dir.

Butan'ın para birimi "Butan Ngultrumu" (BTN) ve Hindistan Rupisi (INR)'dir.

Sağlık

Nepal ve Butan’a girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır.

Tavsiyeler

Yerel yemekler alışkanlıklarımıza uygun olmadığı için olası mide rahatsızlıkları için yanınızda gerekli ilaçları bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Thimphu Tsechu Festivali

Thimphu Tshechu, 1867'den beri her yıl Bhutan'ın başkenti Thimphu'da düzenlenen üç günlük bir Budist festivalidir.

Bhutan'ın en büyük festivallerinden biri Thimphu Tshechu, hem yerli hem de turist binlerce insana ev sahipliği yapıyor. Gerçek Tshechu'dan önce tanrıları çağırmak için günler ve geceler boyunca dua edilir ve ritüeller uygulanır. Guru Tshengye (Guru Rinpoche'nin Sekiz Tezahürü), Shaw Shachi (Dansların Dansı) gibi maske dansları gerçekleştirilir.

Asırlık geleneğe sadık kalarak, en iyi kıyafetleri ve mücevherleri giymiş yerli halk Thimphu Tashichoedzong'da bir araya geliyor. Bu manevi sosyal olay insanları ortak kültür, gelenek ve inançlarla bir araya getirir. Kutsal maske dansı (Chham), Chham'a tanık olan herkesi kutsuran tanrıları çağırdığına inanılıyor.

Rahipler, büyük ipek elbiseler ve zarif hazırlanmış maske takan bir dizi titizlikle koreograf edilmiş din ilhamlı danslar yaparlar. Maske dansı sanatını öğrenmek ve ustalaşmak yıllar sürüyor ve büyük etkinlik için aylarca titizlikle pratik yapmak ve prova yapmak gerekiyor.

Üç gün süren etkinlik, Stag ve Av Köpekleri Dansı, mezarlığın Lordlarının Dansı ve bir kişinin ölümünden sonraki kıyametin Budist inançları ve Dansı olan tiyatro gününün tiyatro sunumunu içeren eski bir Chham koleksiyonunu sunar. 

Bhutan Nerede?

Butan Krallığı, Himalaya dağ silsilesinin güney eteklerinde, kuzeyde Çin Halk Cumhuriyeti ile güneyde Hindistan Cumhuriyeti arasında yer alan küçük bir kara ile çevrili ülkedir.

Toplam yüzölçümü 38.394 km² ve toplam nüfusu 735553 (2017) olan egemen bir ülkedir.

Butan Hakkında

Butan Krallığı, doğu Himalayaların derinliklerinde yer alır. Kuzeyde Çin'in Tibet Özerk Bölgesi (TAR) ve güneyde Assam ve Batı Bengal'in Hint bölgeleri, doğuda Arunaçhal Pradesh ve batıda Sikkim ile çevrilidir. 

Butan halkı genellikle üç ana etnik gruba ayrılabilir. Tshanglas, Ngalops ve Lhotshampas.

Tshanglas: Tshanglas veya Sharchops yaygın olarak bilindiği gibi, doğu Bhutan'ın yerli sakinleri olarak kabul edilir. Tarihçilere göre Tshanglas, Lord Brahma'nın torunlarıdır ve Tshanglakha'yı konuşur. Genellikle ülkenin doğu kesiminde yaşayan kişilerdir. Dokuma kadınları arasında popüler bir meslek ve özellikle ipek ve ham ipek gibi güzel kumaşlar üretirler.

Ngalops: Batı Bhutan'ın altı bölgesine yerleşen Ngaloplar Tibet kökenlidir. Butan'ın ulusal dili olan Dzongkha'nın cilalı bir versiyonu olan Ngalopkha'yı konuşuyorlar. Tarım onların temel geçim kaynağıdır. Pirinç, buğday, arpa ve mısır gibi hububatların yanı sıra çeşitli ekinler de ekiyorlar. Onlar Lozey'ler ya da süs konuşmaları ve Zheys, Ngalops'a özgü danslar için bilinirler.

Lhotshampas: Lhotshampas ülkenin güney eteklerine yerleşti. Lhotshamkha (Nepalce) konuşuyor ve Hinduizm uyguluyorlar. Toplumları Bhawans, Chhetris, Rai’nin, Limbus, Tamangs, Gurungs ve Lepchas gibi çeşitli soylara ayrılabilir. Günümüzde ağırlıklı olarak tarımda çalışmakta ve zencefil, kakule ve portakal gibi nakit bitkileri yetiştirmektedirler.

Diğer azınlık grupları Orta Bhutan'ın Bumthaps ve Khengpas'ları, Lhuentse'deki Kurtoeps, doğu Bhutan'daki Brokpas ve Merak ve Sakteng, Samtse Doyas ve son olarak Wangdue Phodrang'daki Rukha köylerinin Monpas'larıdır. Birlikte çok ırklı Bhutan nüfusu 700.000'in biraz üzerindedir.

Butan dünyanın en küçük ülkelerinden biri olsa da, kültürel çeşitliliği ve zenginliği derindir.

Bu itibarla, eşsiz kültürünün geliştirilmesi ve korunmasına büyük önem verilmektedir. Butan’ın yaşayan kültürünü koruyarak ve besleyerek ulusun egemenliğini korumaya yardımcı olacağına inanılıyor.

Bhutan Yemekleri

Geleneksel Butan yeme alışkanlıkları basittir ve genel olarak yiyecek elle yenir. Aile üyeleri yerde bağdaş kurup otururken yemek ahşap zeminde yenir ve önce evin reisine servis edilir.

Genellikle yemek için hizmet eden kadınlardır ve çoğu durumda bu anne olur. Yemekten önce, kısa bir dua edilir ve yerel ruhlar ile tanrılar için küçük bir lokma ayrılır. Modern hayat ile yeme alışkanlıkları değişti ve kentsel alanlarda insanlar düzenli yemek masasına otururken çatal bıçak takımı ile yemek yiyorlar.

Geleneksel yemekler çanak çömlekte pişirildi, ancak modern malların kolay bulunabilirliği ile tencere ve tavalar büyük ölçüde kullanımlarının yerini aldı. Tipik bir Bhutan yemeği pilav, Ema Datshi'nin bir yemeği, ülkenin en sevdiği biber ve peynir yemeği, domuz eti, sığır eti köri veya mercimekten oluşur.

Bhutan Festivalleri

Bhutan kültürel çeşitlilik açısından zengindir ve bu zenginlik ülke çapında kutlanan ayrıntılı ve renkli dini festivaller ile daha da geliştirilmiştir. Her köy kendi eşsiz festivali ile bilinir ama en yaygın olarak bilinen yıllık Tshechu, dini festivaldir.

Tshechu başlarken, köylüler ve genel halk en güzel kıyafetlerini giyerler ve bu tapınakların yapıldığı yerel tapınak ve manastırlarda toplanırlar. Tshechus genellikle ikinci Buda'nın, Guru Rinpoche veya Değerli Üstat olarak bilinen Hint / Pakistan Tantrik ustasının hayatındaki önemli olayları işaretleme vesileleridir. Ortalama üç gün boyunca şarkı ve danslarla birlikte çeşitli maske dansları yapılır.

Bu dini kutlamalar, insanların kırmızı pirinç, baharatlı domuz eti, Ema Datshi ve Momos (domuz / sığır eti köfte) yemeklerini paylaşırken, Ara olarak bilinen geleneksel pirinç şarabı içilir. 

Çin ile Hindistan arasında, Himalayalar'ın eteğinde iki ülke... Nepal ve Butan’ın kültürünü ve dost canlısı insanlarını tanımaya gidiyoruz. ​

Nepal'in en güzel tapınaklarını gezecek ve Nepal'e özgü yerel bir akşam yemeğiyle keyifli deneyimler yaşayacağız. Nepal'in el sanatları merkezi olan, “Güzellikler Şehri” olarak da anılan Patan şehrinin rengarenk sokaklarında yürüyeceğiz. ​

Yıllarca kendi içinde mutlu insanlarıyla yaşayan, kendini dünyadan izole etmiş Butan Krallığı geleneklerini bozulmadan günümüze taşımayı başarmıştır. Butan’ın en büyük festivallerinden biri olan Thimphu Tsechu'da renkli maskeler ve kostümler içindeki dans gösterilerine tanıklık ederek Butan halkının kültürünü ve geleneklerini öğreneceğiz. ​

Dünya'nın son Budist krallığı olan Butan'da dua çarklarıyla ve rengarenk dua bayraklarıyla Budizm'i tanıyacağız.​

Hepsi bu yolculukta sizleri bekliyor.​

“Dünya Değişmeden” bu deneyime ortak olun.​

1.Gün

24 Eylül 2020 Perşembe (İstanbul – Kathmandu)

 • Uçuştan 3 saat önce havalimanında buluşma. ​

 • Türk Hava Yolları’nın önerilen uçuşuyla saat 20.20’de Kathmandu’ya uçuş. ​

 • Uçakta geceleme. ​

2.Gün

25 Eylül 2020 Cuma (Kathmandu)

 • Yerel saatle 06.10’da Kathmandu’ya varış. İşlemlerin ardından araçla buluşma.  ​

 • Kahvaltı. ​

 • Kathmandu Vadisi turumuz sırasında Patan şehri ve Krishna Mandir Tapınağı’nı göreceğiz.​

 • Ardından Khokana ve eski bir Newari Köyü olan Bugamati Köyü’nde geleneksel yaşamı gözlemleyeceğiz. Bugamati'nin dar sokaklarında, oyma pencere ve kapılarla tipik yerel evleri keşfedeceğiz.​

 • Geleneksel şov eşliğinde Nepal’e özgü yerel tatlarla akşam yemeği. ​

 • Otele transfer ve otelde konaklama.​

 

Yemekler: Öğle ve Akşam Yemeği​

Konaklama: Hotel Aloft veya benzeri​

3.Gün

26 Eylül 2020 Cumartesi (Kathmandu - Paro - Thimphu)

 • Otelde kahvaltı. ​

 • Havalimanına transfer ve Paro’ya uçuş. Gümrük işlemlerinin ardından araçla buluşma ve Thimphu’ya hareket. Yol üzerinde Demir köprü Tamchog Lhakhang Manastırı’nı görmek için kısa bir mola vereceğiz. ​

 • Turumuza Butan'ın 3. kralına adanmış Memorial Chorten, dünyanın en büyük Buda heykellerinden biri olan Buddha Dordenma, Budist manasıtı ve kale olarak işlev gören Tashichho Dzong gezileriyle devam edeceğiz. ​

 • Otele transfer ve konaklama. ​

 

Yemekler: Kahvaltı, Öğle ve Akşam Yemeği​

Konaklama: Hotel Ramada veya benzeri​

4.Gün

27 Eylül 2020 Pazar (Thimphu Tsechu Festivali - Punakha)

 • Otelde kahvaltı.​

 • Tashichho Dzong‘da; geleneksel renkli maskeli danslar ve renkli kostümleriyle ülkenin en büyük Budist festivallerinden biri olan Thimphu Tsechu festivaline tanıklık edeceğiz. ​

 • Festivale katılımın ardından Punakha’ya hareket. ​

 • Otele transfer ve konaklama. ​

 

Yemekler: Kahvaltı, Öğle ve Akşam Yemeği​

Konaklama: RKPO Green Resort veya benzeri​

5.Gün

28 Eylül 2020 Pazartesi (Punakha - Paro)

 • Otelde kahvaltı.​

 • Punakha turumuzda 1499 yılında inşa edilmiş olan Chimi Lhakhang Manastırı ve Wolakha Rahibe Manastırı’nı ziyaret edeceğiz.​

 • Paro’ya hareket. Yaklaşık 4 saatlik yolculuğun ardından Paro’ya varış. ​

 • Otele transfer ve konaklama. ​

 

Yemekler: Kahvaltı, Öğle ve Akşam Yemeği​

Konaklama: Tashi Namgay veya benzeri​

6.Gün

29 Eylül 2020 Salı (Paro)

 • Otelde kahvaltı. ​

 • 1967'den beri Bhutan Ulusal Müzesi olarak kullanılan, eski bir gözetleme kulesi olan Ta Dzong'u ve Rinpung Dzong’u ziyaret edeceğiz.​

 • Ardından Drukyel Dzong ve yol üzerinde etkileyici Tiger Nest manzarasını göreceğiz. ​

 • 8. yüzyıla uzanan tarihiyle Butan’ın en eski ve en kutsal manastırlarından biri olan Kyichu Lhakang’ı ziyaret edeceğiz.​

 • Akşam Butan'ın tipik yaşam tarzını görmek için yerel bir çiftlik evini ziyaret edeceğiz.​

 • Otele transfer ve konaklama. ​

 

Yemekler: Kahvaltı, Öğle ve Akşam Yemeği​

Konaklama: Tashi Namgay veya benzeri​

7.Gün

30 Eylül 2020 Çarşamba (Paro – Kathmandu)

 • Sabah erken saatte havalimanına transfer ve Kathmandu’ya uçuş. ​

 • Varışta araçla buluşma ve otele transfer. ​

 • Check in işlemlerinin ardından gerçekleştireceğimiz Kathmandu turumuz sırasında Durbar Meydanı ve Katmandu Vadisi’nin mükemmel panoramik manzarasıyla Swayambhunath Stupa’yı gezeceğiz. ​

 • Otele transfer ve konaklama. ​

 

Yemekler: Kahvaltı, Öğle ve Akşam Yemeği​

Konaklama: Hotel Aloft veya benzeri​

8.Gün

1 Ekim 2020 Perşembe (Kathmandu)

 • Otelde kahvaltı. ​

 • 16. yüzyıldan kalma tarihiyle antik bir kent ve doğal bir kale olan Kritipur ile turumuza başlayacağız. Turumuz sırasında Chilancho Stupa, Bagh Bhairab Tapınağı ve Uma Maheshwor Tapınağı’nı göreceğiz. ​

 • Turumuza Kathmandu’nun güneyinde dağların eteklerinde yer alan Pherping Köyü ile devam edeceğiz. ​

 • Otele transfer ve konaklama. ​

 

Yemekler: Kahvaltı, Öğle ve Akşam Yemeği​

Konaklama: Hotel Aloft veya benzeri​

9.Gün

2 Ekim 2020 Cuma (Kathmandu)

 • Otelde kahvaltı. ​

 • Bugün Katmandu Vadisi turumuz sırasında Newari mimarisinin en güzel yapılarından biri olan Pashupatinath Tapınağı’nı ve dünyanın en büyük stupalarından biri olarak bilinen Boudhanath’ı gezeceğiz. ​

 • Turumuza Bhaktapur ve Durbar meydanı ile devam edeceğiz. ​

 • Kathmandu’ya varışımızın ardından otele yerleşme.​

 • Otele transfer ve otelde konaklama.​

 

Yemekler: Kahvaltı, Öğle ve Akşam Yemeği​

Konaklama: Hotel Aloft veya benzeri​

10.Gün

3 Ekim 2020 Cumartesi (Kathmandu - İstanbul)

 • Havalimanına transfer. ​

 • Türk Hava Yolları’nın önerilen uçuşuyla saat 07.40’ta İstanbul’a uçuş. Saat 12.55’te varış. ​

Rota Tarih Uçuş No Kalkış Saati İniş Saati

Neler Dahil?

 • 8 gece kahvaltı dahil konaklama​

 • Kathmandu – Paro – Kathmandu arası uçak biletleri, ​

 • Özel araçlar ile programda belirtilen tüm ulaşımlar

 • Varış günü kahvaltı

 • Tüm öğle ve akşam yemekleri​

 • Programda belirtilen tüm geziler ve giriş ücretleri

 • Uzman tur rehberliği hizmeti​

 • Bhutan Vize Ücreti

 • Seyahat sağlık sigortası​

 • Ekstra tur satışı yoktur.​

Neler Hariç?

 • İstanbul – Kathmandu – İstanbul arası uçak bileti

 • Nepal vizesi (kapıda alınmaktadır – 25 USD)

 • Yurtdışı çıkış harç pulu (50 TL)​

 • Bahşişler

 • İçecekler

 • Programda belirtilmeyen turlar

Ödeme Planı
İki kişilik odada kişi başı
3190$
Tek kişilik odada kişi başı
3885$
Üç kişilik odada kişi başı
3190$

* TL ödemelerinde, ödeme yapılan günün serbest piyasa efektif satış kuru geçerlidir.

Bhutan,Nepal

10 Gün 9 Gece 24 Eylül 2020 03 Ekim 2020 3190$

Çin ile Hindistan arasında, Himalayalar'ın eteğinde iki ülke... Nepal ve Butan’ın kültürünü ve dost canlısı insanlarını , Thimphu Tsechu festivaliyle gelenekl...

Satın Al
Biz sizi arayalım
Sosyal Medyada Paylaş
BENZER TURLAR
Voodoo Festivali'yle Benin - Togo - Gana'da unutulmaz bir deneyim yaşamak için hemen rezervasyon yaptırın. 09 Ocak 2021 - 20 Ocak 2021

Voodoo ülkesinin kalbinde, voodoo büyücülerinin gizemine hayran olmak, Voodoo ruhlarının hâlâ insanlar üzerinde yarattığı büyük etkiyi öğrenmek için, Kayalık bir dağda yaşayan Taneka kabilesi topraklarını terk etmeden, Tamberma halkının masalsı kil kaleleri yıkılmadan, Kısacası Dünya Değişmeden, Voodoo Festivali'ne katılıp, ormanların son büyük Afrika monarşilerinin ihtişamına tanık oluyoruz.

3690 € Detay
Osman Dülek liderliğinde Malezya'da unutulmaz bir seyahat... Thaipusam Hindu Festivali ve Yağmur Ormanları'nda gerçek bir Malezya deneyimi sizi bekliyor. 27 Ocak 2021 - 03 Şubat 2021

Bizi her seferinde şaşırtan Güneydoğu Asya coğrafyasında hiç beklenmedik birçok etnik ve dini çeşitlilik bulunmakta. Binlerce yıldır yağmur ormanlarında yaşayan ve animizm inancına sahip toplumların haricinde sömürgeci İngilizler vasıtasıyla tarım alanlarında çalışmak için göç ettirilmiş ciddi bir Hindu Nüfus bulunuyor.

1650 $ Detay
Biz sizi arayalım

Thimphu Tsechu Festivali'ne katılacak, Nepal ve Butan'da benzersiz bir deneyim yaşayacağız.