Meksika

Ölüler Günü - Morelia

3900$
28 Ekim 2022 - 08 Kasım 2022
3900 $ Satın Al

Yol Arkadaşı

Tur Bölgesi

Meksika

Zorluk Seviyesi

Her yaştan ve fiziksel açıdan sağlıklı herkesin katılabileceği bir turdur.

Kıyafet Tercihleri

Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont almanızı öneririz. Bunun dışında; şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

Vize Bilgisi

Hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarımız vizeye tabidirler. Diplomatik pasaportlar ise vizeden muaftırlar.

Zaman Dilimi

Meksika ile Türkiye yerel saati arasında ise 8 saat fark vardır (Türkiye saati daha ileri olmak üzere)

Uçuş Süresi

Önerilen Uçuş:

İstanbul – Paris / AirFrance / AF1391 / 28 Ekim 2022 / 04.10 – 06.50

Paris – Mexico City / AirFrance / AF174 / 28 Ekim 2022 / 15.50 – 20.40

Cancun – Amsterdam / KLM / 8 Kasım 2022 / 17.00 – 08.20 (+1)

Amsterdam – İstanbul / KLM / 9 Kasım 2022 / 11.30 – 16.55

**Uçak bileti fiyata dahil değildir.

Para Birimi

Meksika’nın para birimi de Meksika Pesosu’dur (MEX).

Tavsiyeler

Meksika'da 120 voltluk elektrik akımı var. Fişleri ise iki düz uçtan oluşuyor. Aynı Amerika'dakiler gibi. Türkiye'den götürdüğünüz elektrikli ve elektronik aletleri Meksika'da sorunsuz bir şekilde kullanmak isterseniz bir fiş adaptörü ve voltaj dönüştürücü almanız gerekli.

Binlerce yıldır var olan kadim kültürlerin 1500’lü yıllarda fetihçi Avrupalılar ile karşılaşması sonucunda oluşan eklektik yapı, Latin Amerika coğrafyasının çok daha renkli bir hale gelmesini sağlamıştır. Günümüzde Hristiyan dini inançlarının Ata Kültü ile karıştığı “Ölüler Günü” ise Meksika’nın en heyecan verici deneyimleri arasında bulunur.

Ölüler günü birçok noktada kutlanmasına rağmen hala yerel geleneklerin turizmden en az etkilendiği Patzcuaro, festival havasında geçen bu anma töreninin en özel mekanlarından biridir.

Atalarını anmak için yollara dökülen Meksikalılara eşlik ederek,

Mayalardan günümüze kültürün evrildiği noktayı tanımak için,

Törenler turistik şovlara dönüşmeden,

Kısacası,

Dünya Değişmeden Ölüler Gününde Meksika’yı keşfe çıkıyoruz…

1.Gün

1. Gün – 28 Ekim 2022 Cuma: İstanbul – Paris - Mexico City

 • Saat 01.00’da İstanbul Havalimanında rehberimiz ile buluşma. Check-in ve bagaj işlemlerinin ardından saat 04.10’da AirFrance AF1391 sefer sayılı uçuşu ile Mexico City’e yolculuğumuz başlıyor. Yerel saat ile 06.50’da Paris Charles de Gaulle Havalimanına iniyoruz. Saat 15.50’da AirFrance AF174 sefer sayılı uçuşu ile Mexico City’e uçuyoruz. Yerel saat ile 20.40’da Mexico City Juarez Uluslararası Havalimanına iniyoruz.
 • Pasaport ve bagaj işlemlerinin ardından otele transfer.
 • Otelde konaklama.

Konaklama: Hotel Regente City 4* vb

2.Gün

2.Gün – 29 Ekim 2022 Cumartesi: Mexico City

 • Kahvaltının ardından Kızıl Ordu'nun kurucusu olan ve önemli Marksist teorisyenlerden biri olarak bilinen Lev Troçki’nin Mexico City’de yaşadığı evi ziyaret edeceğiz. Joseph Stalin ile girdiği siyasi rekabeti kaybedince tüm resmi görevlerinden alınan ve Sovyetler Birliği'nden sürülen Troçki, 1937'de Meksika'ya sığındı. Ancak burada Ramón Mercader isimli İspanyol bir Sovyetler Birliği ajanı, gazeteci kılığında röportaj yapma bahanesiyle Troçki'nin evine girdi ve buz baltasıyla Rus siyasetçinin kafasına vurarak ölümüne neden oldu.
 • Troçki Evi sonrasında “ Picasso’nun “ Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz “ dediği, ayrıca Louvre Müzesinin bir tablosunu satın aldığı Frida Kahlo’ya ait yaklaşık 300 parça eşyanın bulunduğu La Casa Azul – Mavi Ev ziyaretimiz olacak.
 • Yerel lokantada öğle yemeğimizi aldıktan sonra dünyaca ünlü Ulusal Antropoloji Müzesi’ni gezmek üzere yola çıkıyoruz. Kolomb öncesi Meksika’sına ait arkeolojik ve antropolojik eserlerin sergilendiği bu müzede Güneş Taşı ve Xochipili Heykeli en çok dikkat çeken eserlerden bazılarıdır.
 • Akşam yemeğimizi yerel lokanta’da alıyoruz. Otelde konaklama.

Yemekler: Kahvaltı, Öğle yemeği, Akşam yemeği.

Konaklama: Hotel Regente City 4* vb

3.Gün

3.Gün – 30 Ekim 2022 Pazar: Mexico City – Teotihuacan – Mexico City

 • Kahvaltının ardından Teotihuacan Tapınaklar gezimize başlıyoruz. Milattan önce 100 yılında kurulmaya başlandığına inanılan ve Kolomb-öncesi döneme ait en büyük şehirlerden biri olan Teotihuacan gezimizde, Güneş Piramidi, Ay Piramidi ve Ölüler Yolu gibi çok önemli tarihi yapıtları geziyoruz. Kimler tarafından kurulduğu ve niçin aniden terkedildiği halen açıklığa kavuşmamış bu kadim şehrin kuruluş tarihi hakkında da farklı görüşler ileri sürülmektedir.
 • Öğle yemeğimizi yerel restaurant’ta alıyoruz. Yemek sonrası Guadalupe Bazilikası’na gidiyoruz. Bazilika aynı zamanda Meksika Ulusal tapınağıdır. Meryem Ana'nın Aziz Juan Diego Cuauhtlatoatzin'e göründüğüne inanılan Tepeyac tepesinin yakınında inşa edilmiştir.
 • Mexico City’e dönüyoruz ve yerel restaurant’ta akşam yemeğimizi alıyoruz.
 • Otelimizde konaklama.

Yemekler: Kahvaltı, Öğle yemeği, Akşam yemeği.

Konaklama: Hotel Regente City 4* vb.

4.Gün

4.Gün – 31 Ekim Pazartesi: Mexico City - Morelia

 • Kahvaltının sonrası şehrin ünlü caddesi olan Reforma’da Ölüler Bayramına istinaden yapılan etkinlik, anma törenleri ve belki de daha önce hiç görmediğimiz enteresan kostüm ve görüntülere şahitlik edeceğiz.
 • Morelia’ya hareket.
 • Morelia’ya varışımızın ardından Meksika'da kutlanan Ölüler Bayramı (Dia Los Muertos), İspanyollar ve Latin Amerikalıların kutladığı, amacı ölüleri anmak olan bir festival. Ölüler Günü, ölümün unutulmak olduğuna ve kaybedilenlerin hatırlandıkça yaşamaya devam ettiğine inanan bir temele sahip.
 • Morelia zamanın durmuş gibi göründüğü küçük bir antik kent. Yüzlerce yıllık binalar her yerde görülebilir. Çoğu, Morelia'nın genellikle "pembe şehir" olarak adlandırıldığı pembe kumtaşından yapılmıştır. Ama ölüler gününde rengi turuncuya döner. Sonuçta, sokaklar, parklar, evler - her şey turuncu kadife çiçeği ile dekore edilmiştir. Kuşbakışı, çeşitli yapılar ve kemerlerden görülebilecek dev tablolar yaparlar.
 • Otelimizde konaklama.

Yemekler: Kahvaltı, Öğle yemeği, Akşam yemeği.

Konaklama: Hotel Best Wester Morelia Plus 4* vb.

5.Gün

5.Gün – 1 Kasım 2022 Salı: Morelia – Patzcuaro - Morelio

 • Kahvaltının ardından Patzcuaro’ya transfer.
 • Burada yerel bir aile yanında Ölüler Günü kutlaması seremonisine şahit olurken aynı zamanda yerel tatlardan oluşan öğle yemeğimizi alacağız.
 • Öğle yemeğimiz sonrasında ise günün en renkli ve ilginç ziyaretini yapacağız.
 • Bu gün Meksikalıların ölü akrabalarının gelmesini beklediği mezarlıkları ziyaret edeceğiz. Çoğu Meksikalı, bu kadar çok misafirin sevdiklerinin ruhlarına gelmesinden dolayı mutludur.
 • Meksika halkı yüzyıllar boyunca geleneklerini taşır ve nesilden nesle aktarır. Bu insanlar yıllardır ölü akrabalarından bir işaret bekleyerek mezarlığa gidiyorlar ve orada huzur buluyorlar. Kulağa ne kadar tuhaf gelse de, Ölülerin Günü gerçekten yaşam hakkında düşünmenizi sağlıyor.
 • Yerel bir lokantada akşam yemeği ve Morelio’ya dönüş.
 • Otelimizde konaklama.

Yemekler: Kahvaltı, Öğle yemeği, Akşam yemeği.

Konaklama: Hotel Best Wester Morelia Plus 4* vb.

6.Gün

6.Gün – 2 Kasım 2022 Çarşamba: Morelia – Mexico City - Villahermosa

 • Kahvaltının ardından otelden ayrılıp Mexico City’e hareket ediyoruz. Havalimanı varışımızdan sonra yerel havayolları ile Villahermosa’ya uçuyoruz.
 • Villahermosa’ya varışımız sonrası otele transfer.
 • Yerel lokantada öğle ve akşam yemeği.
 • Otelde konaklama.

Yemekler: Kahvaltı, Öğle yemeği, Akşam yemeği.

Konaklama: Fiesta Inn Villahermosa Cencali 4* vb.

7.Gün

7.Gün – 3 Kasım 2022 Perşembe: Villahermosa - Palenque

 • Kahvaltının ardından otelden ayrılıp şehir turumuza başlıyoruz.
 • Yerel bir kakao çiftliği ziyaretimizde kakao yapımına eşlik edip ülkenin meşhur kakao içeceklerini deneyimleyeceğiz. Burada, çiftlikteki ağaçlardan başlayıp, kakaonun tüm yetiştirilme süreci ve çikolata yapımına kadar olan sürece eşlik edeceğiz.
 • Bu farklı deneyim sonrası Kehanetlerin Kenti; Palenque’ya hareket ediyoruz. Maya uygarlıklarının en önemli kentleri arasında yer alan Palenque ismini 16.yy’da yakınına kurulmuş olan İspanyol kasabası Santo Domingo Palenque’den almış. Palenque antik kenti millattan önce kurulmuş olsa da Avrupalılar tarafından 1700’lere kadar bilinmiyordu. Bu tarihlerde bir Mayanın İspanyol rahibe buranın varlığından bahsetmesi ile ortaya çıkıyor. Gömülü olan kentin kazılıp gün yüzüne çıkarılması ise 20.yy’ı buluyor. Bu nedenle de gravürler ve hiyeroglifler ilk günkü canlılığını ve görkemini koruyor.
 • Yerel lokantada öğle ve akşam yemeği.
 • Otelde konaklama.

Yemekler: Kahvaltı, Öğle yemeği, Akşam yemeği.

Konaklama: Chan-Kah Resort Village 4* vb.

8.Gün

8.Gün – 4 Kasım 2022 Cuma: Palenque - Campeche

 • Kahvaltının ardından Meksika Körfezi’nin güney kıyısında yer alan Campeche’ye hareket ediyoruz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan şehrin eski mahallelerini yürüyerek keşfediyoruz.
 • Yerel lokantada öğle ve akşam yemeği.
 • Otelde konaklama.

Yemekler: Kahvaltı, Öğle yemeği, Akşam yemeği.

Konaklama: Hotel Plaza Campeche 4* vb.

9.Gün

9.Gün – 5 Kasım 2022 Cumartesi: Campeche - Merida

 • Kahvaltının ardından, Puuc bölgesinde yer alan ve MS 5.ve 6.yüzyıllar arasında kurulan Uxmal antik kentine gidiyoruz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Uxmal, Maya mimarisindeki Puuc stilinin olağanüstü bir örneğidir. Maya binalarının dış duvar süslemelerindeki dekoratif figürler bu stilin en güzel örneğidir. Valilik Sarayı, kahin anlamına gelen Adivino Piramidi, bir manastıra benzediği için Conquistador’lar tarafından dört kenarlı rahibeler manastırı diye adlandırılan yapıların ziyareti.
 • Gezimiz sonrası Yucatan Eyaletinin başkenti Merida’ya doğru yola çıkıyoruz. Atlas Okyanusu kıyısına yakın bu şehirde geçmişte Maya Uygarlığı da yaşamıştır. Tarihi bir öneme sahiptir. Görkemli kilise binaları, tek ya da iki katlı evleri, daracık taş sokaklarıyla ünlü şehri keşfediyoruz.
 • Parklarda dans edenler, sokaklarda denk gelinen gitar konserleri ile tam bir eğlence şehri. Merida aynı zamanda Yucatan yarımadasının gastronomisiyle de önemli şehridir.
 • Yerel lokantada öğle ve akşam yemeği.
 • Otelde konaklama.

Yemekler: Kahvaltı, Öğle yemeği, Akşam yemeği.

Konaklama: Gamma Mérida el Castellano 4* vb.

10.Gün

10.Gün – 6 Kasım 2022 Pazar: Merida – Chichen Itza - Tulum

 • Kahvaltının ardından UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Chichen Itza’ya doğru hareket ediyoruz.  
 • Antik şehirde; Tüylü Yılan Tanrısına ithaf edilen 365 basamaklı ve Maya Takvimini simgeleyen Kukulcan Piramidi / Jaguar ve Kartal motifleri ile süslenmiş Savaşçılar Tapınağı / Juego de Poleta ( top oyun sahası, burası orta amerika’daki en iyi top sahası olarak kabul ediliyor ancak dönemde oyunların dini anlamı bilinmiyor olsa da başı kesilmiş oyuncuları resmeden duvardaki rölyefler oyunların ölümüne oynandığının bir işaretidir.) / El Castillo ( tüm zamanların en büyük mühendislik başarısı olarak kabul edilir ) / Kutsal Cenote (insanların  kurban edildiği yer.) göreceğimiz yerler arasında…
 • Gezimizi tamamlayıp Chechen Itza’dan ayrılıyoruz. Sonrasında Meksika’nın meşhur Cenote’lerinden biri olan Ikkıl’ı ziyaret edeceğiz. Cenoteler, yer altından çıkan su kaynaklarıdır ve burada yüzme fırsatı da bulup, muhteşem bir deneyim yaşayacağız.
 • Tulum’a transfer, otelde akşam yemeği ve konaklama.

Yemekler: Kahvaltı, Öğle yemeği, Akşam yemeği.

Konaklama: Kore Tulum Retreat and Spa Resort 5* vb.

11.Gün

11.Gün – 7 Kasım 2022 Pazartesi: Tulum

 • Kahvaltının ardından Tulum’un en meşhur cenotesi olan Gran Cenote’ye hareket ediyoruz.
 • Gran Cenote’nin eşsiz suyunda yüzeceğiz ve eğlenceli zaman geçireceğiz.
 • Gran Cenote gezimiz sonrası Tulum Arkeolojik Alanı gezisi.
 • Gezimiz sonrası doğal güzellikleri, bembeyaz kumlu enfes plajları ile ünlü Tulum’a dönüyoruz ve deniz, kum, güneşin tadını çıkarıyoruz.
 • Yerel lokantada öğle yemeği.
 • Otelde akşam yemeği ve konaklama.

Yemekler: Kahvaltı, Öğle yemeği, Akşam yemeği.

Konaklama: Kore Tulum Retreat and Spa Resort 5* vb.

12.Gün

12.Gün – 8 Kasım 2022 Salı: Tulum – Cancun - İstanbul

 • Kahvaltının ardından Cancun’a hareket ediyoruz.
 • KLM Havayolları KL690 sefer sayılı uçuşu ile saat 17.00’da Amsterdam’a uçuyoruz. 9 Kasım 2022 Çarşamba günü yerel saat ile 08.20’da Amsterdam Schiphol Havalimanına iniyoruz. Saat 11.30’da KLM Havayolları KL1613 sefer sayılı uçuşu ile İstanbul’a hareket. Yerel saat ile 16.55’te İstanbul Havalimanına varış ve bu benzersiz programın sonu.
 • Dünya Değişmeden bir başka rotada görüşmek üzere…

Yemekler: Kahvaltı.

Rota Tarih Uçuş No Kalkış Saati İniş Saati
İstanbul – Paris / AirFrance 28 Ekim 2022 AF1391 04.10 06.50
Paris – Mexico City / AirFrance 28 Ekim 2022 AF174 15.50 20.40
Cancun – Amsterdam / KLM 8 Kasım 2022 17.00 08.20 (+1)
Amsterdam – İstanbul / KLM 9 Kasım 2022 11.30 16.55

Neler Dahil?

 • Programda belirtilen otellerde veya benzerlerinde 11 gece kahvaltı dahil konaklama,
 • Programda belirtilen tüm geziler ve transferler,
 • Mexico City – Villahermosa arası yerel havayolu ile iç hat uçuşu,
 • Yerel rehberlik hizmeti,
 • Dünya Değişmeden rehberlik hizmeti, (İstanbul’dan eşlik),
 • 10 öğle yemeği, 10 akşam yemeği,
 • Programda bahsedilen müze ve ören yerlerine giriş ücretleri,
 • Seyahat sigortası.

Neler Hariç?

 • İstanbul – Mexico City ve Cancun – İstanbul arası gidiş ve dönüş uçak bileti,
 • Kişisel harcamalar ve masraflar,
 • İçecekler,
 • 65 yaş üstü iptal ve sağlık teminatlı seyahat sigortası (75 yaşa kadar 25 EUR, 76 yaş ve üzeri 35 EUR),
 • Yurtdışı çıkış harcı (150 TL),
 • PCR ve test ücretleri,
 • Meksika vize ücreti,
 • Fazla bagaj ücreti.

Müşteri Memnuniyeti

Ödeme Planı
İki kişilik odada kişi başı
3900$
Tek kişilik odada kişi başı
4550$
Üç kişilik odada kişi başı
3900$

* TL ödemelerinde, ödeme yapılan günün serbest piyasa efektif satış kuru geçerlidir.

Meksika

11 Gece 12 Gün 28 Ekim 2022 08 Kasım 2022 3900$

Dünya değişmeden ölüler gününde Meksika’yı keşfe çıkıyoruz....

Satın Al
Biz sizi arayalım
Sosyal Medyada Paylaş
BENZER TURLAR
Baştan Başa Orta Amerika 20 Ocak 2023 - 04 Şubat 2023

İki okyanus arasına sıkışmış, dağlar ve volkanlarla kaplı bu gizemli coğrafyayı bir bütün olarak ele alacağımız bu maceralı gezide,  otantikliğini günümüze kadar koruyabilmiş sayısız yerli halkların kültür mozaiğine yelken açıyoruz.

5950 $ Detay

Tulga Ozan Eşliğinde!

Alamut Kalesi ve Haşhaşiler 18 Eylül 2022 - 24 Eylül 2022

Kadim topraklarda eşsiz bir deneyim için yola çıkıyoruz!

1240 € Detay
Biz sizi arayalım

Ölüler Günü - Morelia