Kuzey İran: Alamut Kalesi ve Haşhaşiler

1090€
04 Haziran 2022 - 10 Haziran 2022
1090 € Satın Al

Yol Arkadaşı

Tur Bölgesi

Kuzey İran

Zorluk Seviyesi

Her yaştan ve fiziksel açıdan sağlıklı herkesin katılabileceği bir turdur.
 

Kıyafet Tercihleri

Yanınızda rahat yürüyüş ayakkabısı, akşam serinliğinde sıcak tutacak kıyafetler bulundurmanızı öneririz.
Ülke genelinde kadınlar için başörtüsü mecburiyeti bulunuyor.
Kısa şort ve dekolte kıyafetler kabul edilmemekte.
 

Vize Bilgisi

Türk vatandaşları, 30 günü aşmayan seyahatlerinde vizeye tabi tutulmazlar.
 

Zaman Dilimi

İran, ülkemizden 2 saat ileridedir.
 

Uçuş Süresi

Yaklaşık olarak 3 buçuk saattir.
 

İstanbul - Tebriz / THY / TK 882 / 4 Haziran 2022 / 01.15 – 05.20
Tahran - İstanbul / THY / TK 881 / 10 Haziran 2022 / 02.20 – 04.15

Para Birimi

Para birimi olarak riyal kullanılır.
 

Binlerce yıllık tarihi ile İran, her dönemde farklı kadim kültürlerin beşiği olmuştur. Devrim sonrasında İran hakkında bazı önyargılarımız oluşsa da, İran bizim onları bildiğimizden çok daha iyi derecede ülkemizi tanıyan, zengin ve kültürlü bir nüfusa sahiptir.


Tarih boyunca topraklarımızı etkilemiş, Anadolu batıniliğine ciddi ölçüde etki etmiş bu coğrafyanın ülkemizin kültürüne bıraktığı izleri takip etmek, Nizari İsmailileri ve Erdebil tekkesini anlamak için bize çok yakın ama bir o kadar da bilinmez bir bölgeyi keşfe çıkıyoruz.


Erdebil tekkesinde Ankara savaşına karşı pencereden bakarak,

Alamut kalesinin izleri yok olmadan,

Kandovan bölgesi turistikleşmeden,

Kısacası Dünya Değişmeden,

Haşhaşilerin izinde Kuzey İran'ı keşfe çıkıyoruz.

1.Gün

1. Gün – 4 Haziran 2022 Cumartesi: İstanbul – Tebriz – Kandovan – Tebriz 

 • 3 Haziran Cuma gecesi saat 22.30’da havalimanında buluşma. Check-in ve bagaj işlemlerinin ardından 4 Haziran 2022 Cumartesi saat 01.15’te Türk Hava Yolları TK882 sefer sayılı uçuşu ile Tebriz’e yolculuğumuz başlıyor. Yerel saat ile 05.20’daki varışın ardından Tebriz turumuza başlamadan önce kahvaltı alıyoruz.
 • Kahvaltı sonrası Tebriz’e 1 saat uzaklıkta bulunan, İran’ın kuzeybatı köşesinde gizlenmiş, ilginç ve gizemli on üçüncü yüzyıldan kalma küçük bir köy olan Kandovan köyüne gidiyoruz.
 • Kandovan aynı zamanda, Zerdüşt tarihinin ikinci aşamasının başlangıcında merkezi bölge olan Urmiye Gölü bölgesinin bir parçasıdır. Bu köy, hala yerleşimde olan insan yapımı uçurum konutlarından oluşmaktadır.
 • Kandovan gezimiz sonrası Tebriz’e dönüyoruz ve Azerbaycan Arkeoloji Müzesi, Karakoyunlu Türklerinden günümüze ulaşan Göy Mescit ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Tebriz Kapalı Çarşısı’nı geziyoruz.
 • Otelimizde konaklama.

Yemekler: Kahvaltı, öğle ve akşam

Konaklama: Göstereş Hotel 4* vb.

2.Gün

2. Gün – 5 Haziran 2022 Pazar: Tebriz - Erdebil

 • Kahvaltının ardından Erdebil’e hareket. Erdebil’de Sabalan Dağı eteklerinde yaşayan göçebe ailelerin kültürü ve yaşam tarzına şahit olacağız. Göçebe topluluğu, bu eski toprakların yaklaşık 12.000 yıllık geçmişe dayanan bir kültürüdür.
 • Şahseven ve Arasbaran gibi göçebe toplulukları bu coğrafyada ve mevsime göre farklı yerlerde yaşamaktalar. Şahseven, İran'da, özellikle Azerbaycan'daki Mugan ve Erdebil yöreleri ile Zencan ve Tahran arasındaki, Harrakan ve Hamse yörelerinde yaşamakta olan bazı aşiret topluluklarının adıdır. İnanç olarak Şii olan ve Türkçe konuşan Şahsevenler, konar-göçer bir hayat tarzını benimsemişlerdir. İzleri, XI. yüzyılda İran'a gelmiş bulunan Türk-Oğuz boylarının kültürlerine kadar uzanır.
 • Otelimizde konaklama.

Yemekler: Kahvaltı, öğle ve akşam

Konaklama: Sabalan Hotel 4* vb.

 
 
3.Gün

 3. Gün – 6 Haziran 2022 Pazartesi: Erdebil – Hayran Dağları – Anzali – Masoule – Kazvin

 • Kahvaltının ardından otelden ayrılıyoruz. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Safavi tarikatının kurucusu Şeyh Safiyyüdini Erdebili ile torunlarından Safevi Devleti’nin kurucusu Şah İsmail’in Erdebil Tekkesi’nive türbelerini ziyaret ediyoruz.
 • Yolumuz üzerinde bulunan harika doğa güzellikleri ile Hayran Dağları’nı göreceğiz. Aynı zamanda bu yol, üzerinde bulunan yerel çorbacıları ile ünlüdür.
 • Hazar Denizi kıyısından yolumuza devam ediyoruz. Bölgenin en büyük ithalat ve ihracatını yapan Anzali Şehri ve limanından geçerek tarihi köy Masoule’ye varıyoruz. Köy halkının yapmış olduğu yerel tatlılar çok ünlüdür. Gezimiz sonrası Kazvin’e hareket.
 • Otelimizde konaklama.

Yemekler: Kahvaltı, öğle ve akşam

Konaklama: Marmar Hotel 4* vb. 

 
4.Gün

4. Gün – 7 Haziran 2022 Salı: Kazvin – Alamut – Kazvin

 • Kahvaltının ardından Elburz dağlarının yamaçlarında bulunan Alamut Kalesi’ne hareket ediyoruz. Ortaçağ’da Rûdbâr vadisinde bulunan elli kadar müstahkem kalenin en meşhuru olan Alamut, Deylem sınırında Rûdhâne-i Alamut vadisiyle Tâlekān nehrinin birleştiği yerden 2, Kazvin’den ise 6-8 fersah mesafede 2000 m. yükseklikteki yalçın kayalar üzerinde kurulmuştur. Âluh ve âmût (âmûht) kelimelerinden meydana gelen Alamut ismi, eski Fars dilinin Taberistan şivesinde “kartal yuvası” veya “kartal eğitimi” (ta‘lîmü’lukāb) anlamına gelmektedir.
 • Asıl şöhretini Haşşâşîn’in lideri ve İsmâilî Devleti’nin kurucusu Hasan Sabbâh’a borçludur. Alamut Kalesi’ni 4 Eylül 1090 tarihinde ele geçiren Hasan Sabbâh burasını Bâtınî karargâhı haline getirmiştir.
 • Otelimizde konaklama.

Yemekler: Kahvaltı, öğle ve akşam

Konaklama: Marmar Hotel 4* vb.

 
5.Gün

5. Gün – 8 Haziran 2022 Çarşamba: Kazvin - Tahran

 • Kahvaltının ardından otelden ayrılıp Safavi döneminden kalan Ali Kapu Köşkü gezisi yapıyoruz. Gezi sonrası Kazvin şehir turu ardından Tahran’a hareket ediyoruz.
 • Otelimizde konaklama.

Yemekler: Kahvaltı, öğle ve akşam

Konaklama: Bozorg Hotel 4* vb.

 
6.Gün

6. Gün – 9 Haziran 2022 Perşembe: Tahran - İstanbul

 • Kahvaltının ardından otelden ayılıp Tahran şehir gezimize başlıyoruz. Tahran Arkeoloji Müzesi, Tahran Modern Sanatlar Müzesi, Kapalıçarşı ve 18.yüzyılda şahların ilk olarak yerleştiği kale olan Gülistan Sarayı’nı geziyoruz.
 • Bir kentin ağırlığını tek başına belirleyen muhteşem bir Pers harikası olan saray hem köklü Pers kültürünü hem de da batı mimarisi ile karşımıza çıkıyor. Kaçkar dönemine ait olan saray ilk yapıldığı dönemde kale olarak inşa edilmiştir. Kaçkarlar döneminde ise saraya ve çevresine farklı binalar yapılarak muazzam bir saraya dönüştürülmüştür. Zamanla Şahların rezidansı haline gelen Gülistan Sarayı’nın tek değişmeyen şeyi de tarihi boyunca hükümdarların vazgeçilmezi olmasıdır.
 • Gülistan Sarayı gezimizden sonra yerel lokantada akşam yemeğimizi alıyoruz. Yemek sonrası havalimanına transferimiz olacak. 10 Haziran 2022 Cuma gecesi saat 02.20’da Türk Hava Yolları TK881 sefer sayılı uçuşu ile İstanbul’a yolculuğumuz başlıyor. Yerel saat ile 04.15’te İstanbul Havalimanı’na varıyoruz.
Rota Tarih Uçuş No Kalkış Saati İniş Saati

Neler Dahil?

 • 4 yıldızlı otellerde 5 gece konaklama
 • Tur dahilindeki tüm transferler
 • Yerel rehber
 • Dünya Değişmeden rehberlik hizmeti (İstanbul’dan eşlik)
 • 6 kahvaltı, 6 öğlen ve 6 akşam yemeği
 • Programda bahsedilen, müze ve ören yerlerine giriş ücretleri
 • Seyahat sigortası

Neler Hariç?

 • İstanbul – Tebriz ve Tahran – İstanbul THY ile uçuşlar,
 • Kişisel harcamalar vb. masraflar
 • İçecekler
 • 65 yaş üstü iptal ve sağlık teminatlı seyahat sigortası (75 yaşa kadar 25 EUR, 76 yaş ve üzeri 35 EUR)
 • Fazla bagaj ücreti 
Ödeme Planı
İki kişilik odada kişi başı
1090€
Tek kişilik odada kişi başı
1330€
Üç kişilik odada kişi başı
1090€

* TL ödemelerinde, ödeme yapılan günün serbest piyasa efektif satış kuru geçerlidir.

İran

6 Gün 5 Gece 04 Haziran 2022 10 Haziran 2022 1090€

Kadim topraklarda eşsiz bir deneyim için yola çıkıyoruz!...

Satın Al
Biz sizi arayalım
Sosyal Medyada Paylaş
BENZER TURLAR
Elvan Özbay rehberliğinde Arap, Afrika, Akdeniz ve Osmanlı kültürlerinden etkilenmiş bir mirası keşfediyoruz 05 Ekim 2022 - 12 Ekim 2022

Binlerce yıllık tarihiyle, kültür mozaiği Cezayir'i keşfetmeye gidiyoruz.

2990 € Detay
Gizemi çözülmemiş piramitlerini, tarihini ve doğasını keşfedeceğimiz Bosna-Hersek turumuza siz de katılın! 01 Eylül 2022 - 04 Eylül 2022

Bosna-Hersek'in tarihini ve doğasını solumak ve gizemi henüz çözülmemiş Bosna Piramitleri'ni keşfetmek için yolculuğa çıkıyoruz. 

990 € Detay

Ülkü Sevener Eşliğinde!

Ürdün Turu ; Nebatilerin izinde 23 Kasım 2022 - 28 Kasım 2022

Ülkü Sevener liderliğinde renkler ülkesi Ürdün'de unutulmaz bir gezi için şimdiden yerinizi ayrtın...

2690 $ Detay
Biz sizi arayalım

Kuzey İran: Alamut Kalesi ve Haşhaşiler