Biz Kimiz ? Mantra Travel Yol Arkadaşları Ekibimiz

Güzin Yalın

Yemek kültürü yazarı, gıda iletişimi uzmanı, yayıncı ve gezgin.  Robert Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun oldu.

 

Gıda ve yemek kültürü iletişimi konusunda uzmanlaşmış olan Scope Tanıtım ve Danışmanlık’ın ve uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan Akdeniz Mutfakları Konservatuarı Türkiye Platformu’nun kurucu yöneticiliğini yaptı.

 

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde on yıla yakın öğretim görevlisi olarak ders verdi.

 

On beş yılı aşkın süre, T.C. Dışişleri Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Dış Ticaret

Müsteşarlığı, Uluslararası Zeytin Konseyi ve Akdeniz Mutfakları Konservatuarı adına, Türk mutfağını yurtdışında temsil ederek çeşitli etkinliklerle tüm dünyada tanıttı. Ayrıca, yemek kültürü alanında birçok Avrupa Birliği projesinde yönetici ve uzman olarak görev yaptı. Fikrini oluşturduğu, organizasyonunu üstlendiği ve katılımcı olarak veya Türkiye’yi temsilen yer aldığı birçok uluslararası proje ve etkinlik mevcut. 

 

Yemek kültürü üzerine hazırladığı haftalık bir program Açık Radyo’da on yıl boyunca yayınlandı. Bir dönem, Çocuk Sofrası adlı çocuklara yönelik bir yemek dergisinin yazarlığını ve editörlüğünü üstlendi.

 

Mutfaktan Tabaktan Sokaktan, Laf Söyledi Balkabağı ve Ziyafet adlarında üç kitabının yanı sıra editörlüğünü yaptığı ve/veya yazılarıyla katkıda bulunduğu Dünya Fındık Lezzetleri (2003), Bir Denizin Çevresinde Benzer Sofralar (2008), Kaz Dağlarından Bir Lezzet Öyküsü (2011), Ev Hanımlarına Mahsus Alafranga Pastacılık (2016), Yenilir Bu Hayat (2017) gibi kitapları da mevcut.

 

Halen yemek, yaşam ve seyahat kültürüne ilişkin yazıları başta Yemek ve Kültür, Tempo Travel ve www.cazkolik.com olmak üzere çeşitli dergilerde ve internet sitelerinde yer almakta ve yemek kültürü alanındaki yayıncılık çalışmaları, “Ruhun Gıdası Kitaplar” adıyla kurup genel yayın yönetmenliğini üstlendiği yayınevi bağlamında sürdürmekte. 

 

Oluşturduğu mutfak kültürüne dair dersleri Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde vermeyi sürdürüyor.

 

Güzin Yalın ayrıca yemek ve seyahat kültürlerine dair çok izlenen Gidivermek.com'un kurucu yöneticisi ve Ruhun Gıdası Seyahatler” olarak tanımladığı ve insan ruhuna “iyi” geldiğini düşündüğü müzik, yemek, kültür temalı seyahat rotalarının da yaratıcısı.