Günübirlik Adalar Turu

Günübirlik Adalar turu ile Mörfi Menahem ve profesyonel rehber liderliğinde Prens Adaları turu yapacağız. Özel tekne ile İstanbul'un en güzel adalarını keşfedeceğiz.

Bu turumuzda şu anda müsaitlik bulunmamaktadır.
Bu turumuzda şu anda müsaitlik bulunmamaktadır. Tura ait yeni tarihler açıldığında bilgi almak isterseniz lütfen info@dunyadegismeden.com adresine mail atın.

Yol Arkadaşı

Tur Bölgesi

İstanbul

Zorluk Seviyesi

Herkesin katılabileceği bir turdur.

Prens Adaları

Prenses Adaları Marmara Denizi'nde, İstanbul'un Asya kıyılarındaki dokuz adanın birleşimidir. İstanbul Şehir Hatları feribotları şehrin farklı bölgelerinden bu adalardan dördüne hizmet vermektedir. 

Adalar'a ulaşım Asya yakasındaki Bostancı, Kadıköy ve Kartal iskelelerinden, Avrupa yakasındaki Sirkeci, Eminönü ve Kabataş iskelelerinden Prens Adaları turu için şehir hatları vapurları aracılığıyla sağlanmaktadır. Kamu işleri için yerel belediyeye ait olanlar dışında Adalar'a araç sürücülerin girmesine izin verilmemektedir. Prens Adaları turu yapmak için bisiklet kiralamak ya da yürümek en ideal seçeneklerden biridir. 

İstanbul'daki pek çok kişi ve gezgin, yaz döneminde özellikle hafta sonlarında küçük plajlarda yüzmek, piknik yapmak ve Adalar'da keyifli bir hafta sonu geçirmek için Adalar turu yapıyor. Dünya Değişmeden haftasonu turları ile Adalar'ı özel tekne ile gezmenin keyfini yaşarken profesyonel rehber eşliğinde gezecek ve Adalar hakkında hiç duymadığınız yeni bilgiler edineceksiniz. 

Adalar

İstanbul Adalar'da gezebileceğiniz dört ada bulunuyor. Bu dört ada genel olarak Adalar olarak adlandırılır ve isimleri; Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada'dır. Sedef Adası beşinci yerleşik adadır ancak diğer adalar kadar popüler değildir ve üzerinde çok küçük bir yerleşim vardır. Bunların yanı sıra Tavşan Adası, Sivriada ve Yassıada üzerinde yerleşim yeri bulunmuyor. Adalar içinde az bilinenlerinden Kaşık Adası da özel bir adadır. Yassıada, yakın tarihimizde, Cumhuriyet dönemi başbakanlarımızdan Adnan Menderes, yaşamının son günlerini bu adadaki bir hapishanede geçirdikten sonra ölüm cezasına çarptırıldığında trajik bir an yaşamıştır.

Büyükada

Büyükada 5,4 kilometrekarelik bir alanı ve yaklaşık 7.500 nüfusu olan Prenses Adaları'nın en büyüğü ve en popüleridir. Büyükada'nın eski adı Prinkipo idi. Büyükada gezi rehberi içinde mutlaka görmeniz gereken yapılar; 6. yüzyıldan kalma Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı, Ayios Dimitrios Kilisesi, Hristos Kilisesi ve Manastırı ve Sultan II. Abdülhamit tarafından yaptırılan Hamidiye Camii gibi tarihi yapılar vardır. 

Büyükada'yı ziyaret etmek için uzun bir rota veya kısa bir rota arasında seçim yapabilirsiniz. Büyükada'nın güneyi çok sakin ve ormanlıktır ancak kuzey tarafı iskeleye yakın yoğunlukta bir yerleşim alanıdır; bu nedenle özel yatların çoğu güney ucunda demirlemektedir. Batıdaki Dil Burnu, piknikçiler için favori bir mekandır. Yörük Ali Plajı, Prenses Plajı, Kumsal Plajı ve Nakibey Plajı yüzücüler için halka açıktır. İskele çevresinde birçok restoran, kafeterya ve dükkan bulunmaktadır. Adalar Müzesi iskelenin yakınında ziyaret edilebilir. Büyükada'daki küçük otellerde geceleme de mümkündür.

Heybeliada

Prens Adaları içindeki en büyük ikinci ada olan Heybeliada, Bizans dönemindeki adıyla Khalkitis veya Chalki olarak biliniyordu. Heybeliada'nın eski adı Halki idi ve Halki'nin anlamı bakır demekti. Heybeliada da bugün kapatılan birçok bakır madenine sahipti. 

Heybeliada turu sırasında göreceğiniz gibi, adada 1773 yılında kurulan Deniz Akademisi ve Yunan Ortodoks Lisesi gibi mimarisi gören herkesi etkileyecek güzellikte ilginç binalar var. Lise adanın kuzey tepesinde ve çam ağaçlarının ortasında büyük bir binadır ancak bugün kapalıdır.

Halki Palace, 1862 yılında Yunan Lisesi'ne devam eden öğrencilerin ebeveynleri için inşa edilmiş tanınmış bir oteldi ancak bir yangın sonrası tahrip edildi ve 1995 yılında otel olarak restore edildi. Meryem Ana'ya adanmış küçük bir kilise, Deniz Harp Okulu da Heybeliada gezi rehberi içinde olması gereken önemli noktalar. Heybeliada'da iki küçük müze var; biri Cumhuriyet'in ikinci Cumhurbaşkanı İnönü'nün evi, diğeri ise ünlü yazar Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın evi. 

Heybeliada'da piknik yapmak isterseniz Değirmen Mesire Yeri, Kaşık Adası'na bakan tarafta güzel bir piknik imkanı sunuyor. Heybeli'nin bu kısmında güzel bir koyda yer alan halk plajı ve Su Sporları Kulübü bulunmaktadır. Tepelerde ve çam ormanlık alanında birçok trekking ve yürüyüş parkuru vardır. Özellikle hafta sonları yaz aylarında çok popüler olan iskelenin etrafında birçok restoran ve kafeterya sıralanıyor. Ada, birçok okul ve sanatoryum nedeniyle kış aylarında da ilgi çekmektedir.

Prens Adaları'nın ismi nereden geliyor?

Prens Adaları'nın ismi orada kraliyet prensleri ve imparatoriçelerinin sürüldüğü Bizans döneminden geliyor. Zamanında sürgüne gönderilen prensler burada ikamet ediyorlarmış.

Adalar'da kimler yaşıyor?

19. yüzyılın sonlarında Osmanlı döneminin sonlarında buharlı botların izinsiz girmesiyle, Adalar ahşap evlerini inşa eden zengin insanlar için popüler tatil köyleri haline geldi. Yahudi, Yunan ve Ermeni cemaatleri burada yaşayanların büyük bir bölümünü oluşturuyordu. Bugün Adalar'da yaşayan insanlar yerli halkı dışında kozmopolit bir yapıya sahiptir. Özellikle yaz aylarında Adalar turları günlük geziler için popüler turistik yerlerdir. 

Adalar'da ev var mı?

Adalar'da evler birçok değişik tarz ve mimaride vardır. 19. yüzyıl Viktorya tarzı eski ahşap konakların yanı sıra pek çok manastır ve tarihi bina da bulunmaktadır.

Kadıköy İskelesi önünde buluşma. Özel tekne ile Büyükada’ya hareket. Birbirinden görkemli köşkler, konaklar, çam ağaçları arasında Büyükada gezisi: Adalar Müzesi, Aya Dimitri Kilisesi, Sabuncakis Köşkü göreceğimiz yerler arasında. Fıstık Ahmet Prinkipo Restoranı’nda Nino Varon ile nostaljik müzik sohbeti, rakı tadımı ve farklı tatlar deneyimleyeceğimiz meze ikramı. Ardından tekne ile Heybeliada’ya hareket. Teknede Fıstık Ahmet’in sunacağı öğle yemeği. Heybeliada gezisi: Su Sporları Kulübü, Deniz Lisesi, İsmet İnönü Evi, Aya Nikola Kilisesi gezileri. Tekneye dönüş ve Burgazada’ya hareket. Sait Faik Müzesi gezisi. Kınalıada ve Sedef Adası’nın etrafında tekne ile gezildikten sonra Kadıköy’e dönüş. 
 

Rota Tarih Uçuş No Kalkış Saati İniş Saati

Neler Dahil?

Dünya Değişmeden uzman rehberlik hizmetleri
Fıstık Ahmet Prinkipo Restoran’da meze tadımı
Adalara özel tekne ile ulaşım
Teknede öğle yemeği
Rakı tadımı
Kulaklık
Tüm bahşişler
Programda belirtilen tüm geziler ve giriş ücretleri
TEMA Vakfı’na adınıza yapılacak fidan bağışı,
Seyahat sağlık sigortası
KDV.


 

Neler Hariç?

Kişisel harcamalar
Yemekler esnasında alınacak içecekler
Kadıköy’e gidiş-dönüş ulaşım

Ödeme Planı
İki kişilik odada kişi başı
490₺
Tek kişilik odada kişi başı
490₺
Üç kişilik odada kişi başı
490₺

* TL ödemelerinde, ödeme yapılan günün serbest piyasa efektif satış kuru geçerlidir.

İstanbul,Türkiye

1 Günlük Bu turumuzda şu anda müsaitlik bulunmamaktadır. Tura ait yeni tarihler açıldığında bilgi almak isterseniz lütfen info@dunyadegismeden.com adresine mail atın.
Biz sizi arayalım
Sosyal Medyada Paylaş
BENZER TURLAR

Ramazan Bayramı

Yunanistan'ın en güzel adalarından biri olan Semadirek (Samothraki) Adası'nda bayram tatilinde unutulmaz bir yolculuğa hazırlanın. 22 Mayıs 2020 - 26 Mayıs 2020

RAMAZAN BAYRAMI | Semadirek Adası turları ile Yunanistan'ın az bilinen adalarından biri olan Samothraki Adası'nı keşfetmek için yerinizi ayırtın. 

290 € Detay
Murat Yankı Liderliğinde Tyrnavos Karnavalı ve Şarap 12 Mart 2021 - 16 Mart 2021

Karnaval döneminde Yunanistan'a gidiyoruz. Daha az gidilen ve acentelerin henüz keşfetmediği bir rota çıkarttık. Yolumuz uzun, fakat yolda çok farklı ve eğlenceli bir program var. Kavala, Selanik, Larissa, Meteora ve Tyrnavos. Kültür turundan çok eğlenmeye ve Meteora bölgesini görmeye, Pagan inanışına bu kadar Katolik bir bölgede gösterilen saygıyı anlamaya ve Dionysos eğlencelerinden kalan bir festivale katılmaya gidiyoruz.

540 € Detay
Aynı coğrafi ve etnik aileden doğmuş, çok yakın ama aynı zamanda çok farklı iki ülke; Hindistan ve Pakistan'ı keşfediyoruz. 14 Ekim 2020 - 25 Ekim 2020

İki ülkenin yaşamına şahit olacağımız bir keşfe çıkıyoruz.

2750 $ Detay
Biz sizi arayalım

Günübirlik Adalar turu ile Mörfi Menahem ve profesyonel rehber liderliğinde Prens Adaları turu yapacağız. Özel tekne ile İstanbul'un en güzel adalarını keşfedeceğiz.