Cezayir Turu

Elvan Özbay rehberliğinde Cezayir turu ile Arap, Afrika, Akdeniz ve Osmanlı kültürlerinden etkilenmiş kozmopolit bir mirası keşfediyoruz

Bu turumuzda şu anda müsaitlik bulunmamaktadır.
Bu turumuzda şu anda müsaitlik bulunmamaktadır. Tura ait yeni tarihler açıldığında bilgi almak isterseniz lütfen info@dunyadegismeden.com adresine mail atın.

Yol Arkadaşı

Tur Bölgesi

Cezayir

Zorluk Seviyesi

Her yaştan bireyin katılabileceği bir turdur.

Kıyafet Tercihleri

Hava sıcaklığı gündüz ile gece arasında değişkenlik göstermektedir. Gündüz için yazlık kıyafetler, gece içinse yanımızda sıcak tutacak kıyafetler bulundurmamız gerekmektedir. Ayrıca rahat yürüyüş ayakkabısı, güneş gözlüğü ve sinek ilacı almanız tavsiyemizdir.

Vize Bilgisi

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize alması gerekmektedir.

Yeşil Pasaport sahibi Türk vatandaşları Cezayir’e vizesiz giriş yapabilir.

Zaman Dilimi

Cezayir saati, Türkiye saatinden 2 saat geridedir.

Uçuş Süresi

İstanbul – Cezayir uçuşu 4 saat 20 dakikadır.

Önerilen Uçuş Bilgileri:

İstanbul IST – Cezayir ALG / TK653 THY / 08.35 – 10.30

Cezayir ALG – İstanbul IST / TK654 THY / 11.25 17.05

Para Birimi

Cezayir’in resmi para birimi Cezayir Dinarı’dır. Uluslararası para birimi kısaltması DZD’dir. 1 TL yaklaşık 21 DZD’dır.

Sağlık

Cezayir’e girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır.

Cezayir 

Kuzey Afrika'nın büyük ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Cezayir hakkında bilinen Akdeniz kıyılarındaki dünyanın en sıcak ülkesi olduğudur. Ülke alanının beşte dördünden fazlasını oluşturan ve çoğu yerine gidilmesi yasak bir çöl olan Sahra'nın derinliklerine, güneye doğru uzanır. Sahra ve aşırı sıcak iklimi ülkeye hakimdir. Çağdaş Cezayirli romancı Assia Djebar, ülkeyi “kum rüyası” olarak nitelendirir.

Cezayir'in başkenti yine aynı ismi taşıyan şehri Cezayir'dir. Tarihi, dili, gelenekleri ve İslami bir miras olan mimari güzellikleri Cezayir turlarını cazip hale getiren en önemli nedenlerden birkaçı. Başkent, tarihi çekirdeği veya medinası ile yüksek gökdelenler ve apartman bloklar tarafından çevrelenen kalabalık bir liman şehridir. 

Cezayir’in ikinci büyük ve ünlü şehri Akdeniz sınırında ve Fas sınırına yakın olan Oran şehridir. Cezayir'den daha az kalabalık olan Oran, önemli bir müzik, sanat ve eğitim merkezidir.

Cezayir Nerededir?

Cezayir, Tunus ve Libya tarafından doğuya bağlı; güneyde Nijer, Mali ve Moritanya; batıda Fas ve Batı Sahra (eski tarafından neredeyse dahil edilmiştir); kuzeye doğru Akdeniz ile çevrili olan bir ülkedir. 

İki ayrı coğrafi bölgeye ayrılabilen geniş bir ülke olan Cezayir Afrika'nın en büyüğü ve dünyanın 10. en büyük ülkesidir. Genellikle Tell olarak bilinen en kuzeydeki bölge, Akdeniz'in ılımlı etkilerine tabidir ve büyük ölçüde kıyı düzlüklerini güneydeki ikinci bölgeden ayıran Atlas Dağları'ndan oluşur. Neredeyse tamamen çöl olan bu güney bölgesi, ülke topraklarının çoğunu oluşturur ve Sahra'nın batı kesiminde, Kuzey Afrika'ya kadar uzanır.

Cezayir'de Gezilecek Yerler 

Afrika kıtasının en büyük ülkesi olan Cezayir'de çeşitli manzaralar ve gezginler için yapılacak çok şey var. Dünya Değişmeden yurtdışı turları arasında ilgi toplayacak bir rota sunan Cezayir turu kaşifler için bir macera ve heyecan dolu bir rota barındırır. Cezayir, dolambaçlı sokakları ve çarpıcı mimarisi, Akdeniz kıyıları, yemyeşil manzaraları ve Roma kalıntıları ile dünyanın herhangi bir yerine rakip olacak birçok büyüleyici şeye sahiptir.

Ancak ülkedeki ana çekim merkezi olan şeylerden biri hiç bitmeyen kumun, gizemli ve canlı şehirlerin en deneyimli gezginlerinin hayal gücünü bile şımartmak için yeterli olduğu Sahra Çölü bölgesidir. Gelin Cezayir'de gezilecek en iyi yerlere göz atalım.

1. Cezayir
Cezayir, Cezayir'in başkentidir ve tahmini nüfusu yaklaşık 3.500.000'dir. Osmanlılar tarafından kurulan şehir tarih ve güzel mimarisi ile doludur. Antik Casbah, sokaklar eski kasabadan akarsu gibi akan sarma bir kentsel labirenttir.

2. Atakor
Kendi ulaşımınız olmadan ulaşılması zor olsa da, Ahaggar Ulusal Parkı'nda yer alan Atakor Yaylası, bu çabaya değer. Manzara sert-dik zirveleri ile noktalı kırmızı-kahverengi kuru peyzajlıdır. Arazi, bir bilimkurgu hareketinden doğruca çıkmış bir sahne gibidir ve uzun süre hafızanızda yer edinecek güzelliktedir. 

3. Tamanrasset
Bazen 'Tam' olarak anılan Tamanrasset Cezayir'den güneye Nijer'e doğru seyahat ederseniz bulacağınız modern ve canlı bir şehirdir. Tam, çeşitli mağazalar, restoranlar, bankalar ve seyahat olanakları dahil olmak üzere modern bir kasabadan bekleyebileceğiniz her şeye sahiptir.

4. Oran
Cezayir'in ikinci büyük şehri Oran, karakteristik ve güzellik yığınlarıyla dolu canlı bir liman şehridir. Oran, kendi başına bir cazibe merkezi ve güzel camiler, Casbah ve Le Theatre gibi keşfedilecek çok sayıda tarihi binaya sahiptir.

5. Annaba
Fenikelilerin Annaba'yı bulmaları için bugün hâlâ belirgin olan ve şehirlerin göreceli refahının nedeni olan birçok coğrafi neden vardı. Şehir, ülkenin ihracatının çoğunu yerine getiren doğal bir limana sahiptir, ancak gezginler için kentin tarihi ve kültürü, özellikle Hippo Regius, ana cazibe merkezidir.

6. Constantine
Konstantin, yıllar boyunca turistler için çarpıcı bir noktaya dönüşen doğal bir harikadır. Şehir Numidya'nın başkenti idi ve bundan sonra Roma Numidya'sı ve politika ve gücün burada her zaman bir rol oynadığını söylemeye gerek yok. Şehirdeki binaların çoğuna ancak büyük bir kanyon boyunca köprüyü geçerek ulaşılabilir.

7. Ghardaia
Ghardaia, Sahra Çölü'nün kenarındaki beş kasaba kümesinin bir parçasıdır, ancak aynı zamanda tüm kümeye atıfta bulunmak için sıklıkla kullanılan addır. Ghardaia kendi kıyafeti, dini ve sosyal gelenekleri ile neredeyse kendi başına bir ülke.

8. Tlemcen
Cezayir'deki çarpıcı Mağribi binaları için tek bir seçenek var: Tlemcen. Buradaki binalar, Güney İspanya veya Fas'taki binalarla güzellikte rekabet edebilir. Kasaba Romalılar için önemliydi ama ne yazık ki o zamanlardan çok fazla kanıt hayatta kaldı. Görülecek yerler arasında Ulu Cami, Eyfel Köprüsü ve yakındaki Tlemcen Ulusal Parkı'ndaki şelaleler bulunmaktadır.

9. Setif
Cezayir'in Romalılar tarafından kurulan şehirlerinden bir diğeri olan Setif, Cezayir'in Little Kabylie bölgesinde yer alıyor ve deniz seviyesinden 1.100 metrenin üzerinde. Buradaki roma kalıntıları çalışmaya zaman ayırmaya değer.

10. El Oued
İlgi çekici bir şekilde 'bin kubbeli şehir' lakaplı El Oued, sonsuz bir kum denizi gibi görünen bir şehir vahasıdır. Takma adın nedeni, şehirdeki binalardaki birçok kubbeli çatılardan geliyor.

11. Djanet
Djanet neredeyse beyaz binaları ve mavi çatıları ile bir Akdeniz kasabasına benziyor ama aslında Cezayir'in Tassili bölgesindeki ana şehir. Bir palmiye ağacı vahasında yer alan kasaba neredeyse tropik hissediyor.

12. Batna
Batna Konstantin'den uzak değil ama tamamen farklı hissediyor. Konstantin'den sert tuzlu dairelerle ayrılan Batna, Cezayir'in Atlas Dağları'nın devamı olan bir bölgesi olan Aurus Massif'in başkentidir.

13. Timgad
Batna'dan sadece 40km uzakta ama tamamen farklı bir cazibe olan Timgad, tüm Roma kentinin pahalı kalıntıları. Kalıntılar ilk başta biraz ezici ama her sıra ve yolu keşfetmek için zaman ayıranları ödüllendiriyor.

14. In Salah
Salah adını ünlü (veya belki de rezil) tuzlu suyuna borçludur. Su, elde edilen bir tattır ve genellikle mevcut olan tek içme suyu çeşididir, bu nedenle tuzlu çeşidi tercih etmiyorsanız kendi zulağınızla hazırlayın.

15. Bejaia
Bejaia, Cezayir'in Akdeniz sahil şeridinde yer almaktadır ve bu, şehrin turistler için başlıca cazibe merkezidir. Şehrin tarihi geniş ve Vandallar, Bizans ve Osmanlı Türkleri tarafından yerleşmiştir. Şehirdeki müzenin bu çalkantılı tarihi kanıtlamak için çeşitli eserleri var.

 

Binlerce yıllık tarihinde Arap, Afrika, Akdeniz ve Osmanlı kültürlerinden etkilenmiş kozmopolit bir mirasa sahip Cezayir.

Kuzey Afrika'da topraklarının büyük bölümü Sahra Çölü ile kaplı kültür mozaiği  Cezayir'de herkes için bir şeyler var!

Roma kalıntılarından, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Kasbah şehrine, Akdeniz kıyısı boyunca uzanan plajlarından, dünyanın en etkileyici çöl manzaralarına kadar renkli ve heyecan verici bir deneyim sunuyor Cezayir.

Afrika kıtasında Roma, Türk ve Fransız eserlerinin en iyilerinden bazılarıyla karşılaşacağımız bu olağanüstü yolculuğa dünya değişmeden, Dünya Değişmeden farkıyla çıkıyoruz!

 

1.Gün

1.Gün – 14 Ekim Çarşamba: İstanbul-Cezayir

 • Havalimanında saat 05:35’ta rehberimiz ile buluşma ve check-in işlemleri.
 • Türk Hava Yolları’nın TK 653 seferi ile saat 08.35‘te Cezayir’e uçuş.
 • Yerel saatle 10.30’da Cezayir’e varışın ardından şehir merkezine transfer ve yerel bir restoranda öğle yemeği.
 • Öğle yemeğinin ardından ilk olarak Osmanlı egemenliği döneminde inşa edilmiş olan Ketchaoua Camii’ni ziyaret.
 • Cezayir’in kurucusu kabul edilen Emir Abdelkader heykelinin bulunduğu büyük Meydan Gezisi.
 • 1910’da inşa edilmiş ve neo-Mağribi tarzının Afrika’daki en önemli örneklerinden biri olan Büyük Postane gezisi.
 • Otelde akşam yemeği ve konaklama.

Yemekler: Öğle ve Akşam

Konaklama: Hotel Aurassi 5* veya benzeri

2.Gün

2.Gün – 15 Ekim Perşembe: Cezayir

 • Kahvaltımızdan sonra,  eski ve görkemli bir Türk Konağı olan Ulusal Bardo Müzesi gezisi. Müze, Cezayir’in farklı etnik kökenlerinin hikayesini anlatmaktadır.
 • Yerel bir restoranda öğle yemeği.
 • Yemeğin ardından Prehistorik dönemden başlayıp Müslüman Endülüs’e ve Orta Doğu’ya kadar uzanan bir sanat ve arkeoloji koleksiyona sahip olan Eski Eserler ve İslam Eserleri Müzesi’ni ziyaret.  
 • Uzun yıllar Osmanlı egemenliğinde kalan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki tarihi Kasbah Bölgesi deneyimi.
 • Sanat ve El Sanatları Müzesi’ni ziyaret.
 • Otelde akşam yemeği ve konaklama.

Yemekler: Kahvaltı, Öğle ve Akşam

Konaklama Hotel Aurassi 5* veya benzeri

3.Gün

3.Gün – 16 Ekim Cuma: Cezayir – Tipasa – Şerşel – Cezayir

 • Otelde alınacak kahvaltının ardından yaklaşık yaklaşık 1,5 saatlik sürecek yolculukla UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki eski Roma şehri Tipasa’ya varış.
 • Kuzey Afrika’nın en ünlü Roma kalıntılarından bazılarının bulunduğu bu bölgenin gezisi.
 • Gladyatör savaşları ve deniz savaşları canlandırmalarına ev sahipliği yapmış amfi tiyatroyu ve 4. yy. dan kalma mozaikleri günümüze kadar ulaşmış St. Salsa Bazilikası gezileri.
 • Gezilerin ardından yerel bir restoranda öğle yemeği.
 • Öğle yemeğinin ardından Şerşel’e hareket.
 • Afrika’daki antik Roma ve Yunan eserlerinin en iyi örneklerinden bazılarını gözlemleyebileceğimiz Ulusal Şerşel Müzesi gezisi.
 • Cezayir şehir merkezine dönüş.
 • Otelde akşam yemeği ve konaklama.

Yemekler: Kahvaltı, Öğle ve Akşam

Konaklama: Hotel Aurassi 5* veya benzeri

4.Gün

4.Gün – 17 Ekim Cumartesi: Cezayir – Batna – Timgad – Konstantin

 • Otelde kahvaltının ardından Batna uçağı için havaalanına transfer ve Batna’ya uçuş.
 • Havalimanında karşılanma ve UNESCO tarafından bir Dünya Mirası Alanı olarak ilan edilmiş olan Timgad’a hareket.
 • Roma İmparatorluğu’nun Kuzey Afrika’da kurmuş olduğu en büyük yerleşim yeri olan Thamugadi Antik Kenti gezisi.
 • Yerel bir restoranda öğle yemeği sonrası Konstantin’e hareket.
 • Otelde akşam yemeği ve konaklama.

Yemekler: Kahvaltı, Öğle ve Akşam

Konaklama:  Constantine Marriott Hotel 5* veya benzeri

5.Gün

5.Gün – 18 Ekim Pazar: Konstantin

 • Otelde alınacak kahvaltının ardından sarp yamaçları ve köprüleriyle ünlü Konstantin şehir gezisi.
 • Rhumel Nehri’nin yardığı derin vadinin üstüne inşa edilmiş muazzam manzarasıyla ünlü Sidi M'Cid Köprüsü’nü deneyimi.
 • 2. yüzyıldan kalma eserlerin bulunduğu, ünlü ‘Cemile’nin Güzelliği’ büstüne ev sahipliği yapan ve Fransız ve Cezayirli oryantalistlerin tablolarının bulunduğu Ulusal Müze’yi ziyaret.
 • Güzelliğiyle Konstantin’i süsleyen Souk El-Ghazal ve dünyanın en büyük camilerinden biri olan ve Cezayir’in ilk modern İslam Üniversitesi’ni içinde bulunduran Emir Abdelkader camileri de göreceğimiz yerler arasında.
 • Geziler sırasında yerel bir restoranda öğle yemeği.
 • Otelde akşam yemeği ve konaklama.

Yemekler: Kahvaltı, Öğle ve Akşam

Konaklama: Constantine Marriott Hotel 5* veya benzeri

6.Gün

6.Gün – 19 Ekim Pazartesi: Konstantin – Oran

 • Kahvaltının ardından havalimanına transfer. Yerel havayollarıyla Oran’a uçuş.
 • Havalimanında karşılanma ve Oran şehir gezisi.
 • Osmanlı’ya karşı şehri savunmak için kurulmuş Santa Cruz Kalesi’ni ve içerisinde büyük bir Bakire Meryem heykelinin bulunduğu Santa Cruz Şapeli ziyareti.
 • Bir zamanlar Afrika’nın en büyük sinagoglarından biri olan ve altmışlarda camiye dönüştürülmüş olan Büyük Sinagog’u ziyaret.
 • 18. yüzyılda Büyük Muhammed Bey tarafından yaptırılan Osmanlı Bey Sarayı ziyareti.
 • Antik sanat eserlerinin yanı sıra Cezayir’in özgürlük mücadelesinin anlatıldığı bir bölüme sahip olan Ulusal Müze gezileri.
 • Geziler sırasında yerel bir restoranda öğle yemeği.
 • Otelde akşam yemeği ve konaklama.

Yemekler: Kahvaltı, Öğle ve Akşam

Konaklama: Royal Hotel Oran - MGallery By Sofitel 5* veya benzeri

7.Gün

7.Gün – 20 Ekim Salı: Oran – Ain Fezza - Tilimsan

 • Otelde alınacak kahvaltının ardından Tilimsan’a hareket.
 • Yol üzerinde muazzam güzelliğiyle kendine hayran bırakan 65.000 yıllık Ain Fezza mağara gezisi.
 • Yerel bir restoranda öğle yemeği.
 • Tasavvufi düşünceyi yaymayı hayatını adamış olan Sufi Ebu Madyan’a adanmış Tilimsan Sidi Boumediene Camii, Almoravid mimarisinin en iyi korunmuş örneklerinden biri olan 11. yüzyıldan kalma Büyük Camii ve Tilimsan şehir gezileri.
 • Otelde akşam yemeği ve konaklama.

 

Yemekler: Kahvaltı, Öğle ve Akşam

Konaklama: Renaissance Tlemcen 5* veya benzeri

8.Gün

8.Gün – 21 Ekim Çarşamba: Tilimsan - Bechar – Taghit Çölü

 • Kahvaltının ardından havalimanına transfer. Yerel havayollarıyla Bechar’a uçuş.
 • Havalimanında karşılanma ve Taghit Kasabası’na transfer.
 • Yol üstünde yerel bir restoranda öğle yemeği
 • Otelde akşam yemeği ve konaklama.

Yemekler: Kahvaltı, Öğle ve Akşam

Konaklama: Hotel Saoura veya benzeri

9.Gün

9.Gün – 22 Ekim Perşembe: Tilimsan - Taghit Çölü

 • Otelde alınacak kahvaltının ardından Taghit’e hareket,
 • Tüm gün, yaklaşık 20.000 yıllık Tahtania kaya oymalarına sahip, yüzyıllar boyunca Sahra Çölü’ndeki önemli ticaret rotalarından bir tanesi olmuş ve göz alıcı kum tepeleriyle ünlü Taghit Çölü gezisi.
 • Geziler sırasında öğle yemeği.
 • Otelde akşam yemeği ve konaklama.

Yemekler: Kahvaltı, Öğle ve Akşam

Konaklama: Hotel Saoura veya benzeri

10.Gün

10.Gün – 23 Ekim Cuma: Taghit - Cezayir

 • Otelde alınacak kahvaltının ardından havalimanına transfer. Yerel havayollarıyla Cezayir’e uçuş.
 • Havalimanında karşılanma ve yerel bir restoranda öğle yemeği.
 • 58 hektarlık alanıyla görenleri büyüleyen d'Essai du Hamma Botanik Bahçesi deneyimi.
 • Cezayir’in bağımsızlık mücadelesini simgeleyen Şehitler (Şüheda) Anıtı’nı ziyaret.
 • Roma-Bizans mimarisinin özelliklerini taşıyan Fransa tarafından inşa edilmiş olan ünlü Notre Dame d'Afrique Katedrali gezileri.
 • Otelde akşam yemeği ve konaklama.

Yemekler: Kahvaltı, Öğle ve Akşam

Konaklama: Hotel Aurassi 5* veya benzeri

11.Gün

11.Gün – 24 Ekim Cumartesi: Cezayir - İstanbul

 • Otelde alınacak kahvaltının ardından havalimanına transfer.
 • Türk Hava Yolları’nın TK 654 sefer sayılı uçuşuyla saat 11.25’te İstanbul’a hareket.
 • Saat 17.05’te İstanbul’a varış.

Yemekler: Kahvaltı

Rota Tarih Uçuş No Kalkış Saati İniş Saati

Neler Dahil?

 • 10 gece belirtilen otellerde kahvaltı dahil konaklama,
 • Cezayir – Barna arası iç hat uçuş,
 • Konstantin – Oran arası iç hat uçuş,
 • Tilimsan – Bechar arası iç hat uçuş,
 • Bechar – Cezayir arası iç hat uçuş,
 • Uzman rehberlik hizmeti,
 • Özel araçlar ile programda belirtilen tüm ulaşımlar,
 • Tüm öğle ve akşam yemekleri,
 • Programda belirtilen tüm geziler ve giriş ücretleri
 • Seyahat sağlık sigortası,
 • Bahşişler.
 • Ekstra tur satışı yoktur.

Neler Hariç?

 • İstanbul – Cezayir – İstanbul arası uçak bileti,
 • Kişisel harcamalar,
 • İçecekler,
 • Yurtdışı çıkış harç pulu (50 TL),
 • Cezayir Vizesi (60 EUR)
Ödeme Planı
İki kişilik odada kişi başı
3200€
Tek kişilik odada kişi başı
3950€

* TL ödemelerinde, ödeme yapılan günün serbest piyasa efektif satış kuru geçerlidir.

Cezayir

10 Gece 11 Gün Bu turumuzda şu anda müsaitlik bulunmamaktadır. Tura ait yeni tarihler açıldığında bilgi almak isterseniz lütfen info@dunyadegismeden.com adresine mail atın.
Biz sizi arayalım
Sosyal Medyada Paylaş
BENZER TURLAR

15 kişi ile sınırlıdır!

Doğu Roma ve Osmanlı İmparatorluğu Eserleri 21 Kasım 2020 - 21 Kasım 2020

Günübirlik Doğu Roma ve Osmanlı İmparatorluğu eserleri turu ile İstanbul'daki Roma ve Osmanlı eserlerinin tarihini uzman rehber eşliğinde öğrenin. 

130 ₺ Detay
Fas turu ile Kuzey Afrika egzotizmini bir yerli gibi yaşamak isterseniz bu turumuzda bize katılın. 02 Nisan 2021 - 11 Nisan 2021

Fas, günümüz Kuzey Afrika’sının hala egzotik yapısını koruyan ama bir o kadar da modern eğlence ile harmanlanmış farklı bir coğrafyası.

1990 € Detay
Ortadoğu’nun renkli şehri Beyrut'u ve Lübnan'ın ikinci büyük şehri Trablusşam'ı gezmek ister misiniz? Öyleyse hemen Beyrut turumuzda yerinizi ayırtın ve Trablusşam'ı keşfedenlerden biri siz olun. 21 Nisan 2021 - 25 Nisan 2021

Akdeniz'in mavi sularında, Ortadoğu'nun renkli kenti Beyrut'u ve Trablusşam'ı keşfe çıkıyoruz.   

1510 $ Detay
Biz sizi arayalım

Elvan Özbay rehberliğinde Cezayir turu ile Arap, Afrika, Akdeniz ve Osmanlı kültürlerinden etkilenmiş kozmopolit bir mirası keşfediyoruz