Biz Kimiz ? Mantra Travel Yol Arkadaşları Ekibimiz

Gezgin Ruhuyla Keşif Yolculukları

Dünya Değişmeden “gezgin ruhuyla” seyahat etmek isteyenlere hizmet veren profesyonel bir turizm acentesidir. Tulga Ozan'ın şahsi deneyimi ile başlamış olan bu seyahat anlayışı, yolda olmayı bir iş değil, yaşam biçimi kabul etmiş gezginlerin katkısı ile devam etmektedir. Şehir yaşamının bize dayattığı kimliklerimizden sıyrılarak, gittiğimiz coğrafyalarda yerel halkın arasına karışabileceğiniz seyahat deneyimleri organize eder. Batı'nın birbirine benzeyen şehirleri yerine, yerel kültürün küresel değişime direndiği, alışılmışın dışında rotalar sunar. Tek tipleşen, her yerde benzer yemeklerin yendiği, aynı müziklerin dinlendiği kitlelerin peşinde koşmak yerine, gittiği coğrafyaların kendine has özelliklerini dünya değişmeden sizlere yaşatmak üzerine bir seyahat tasarımıdır yolculuklarımız. Huzur ile seyahat eden, fazladan bir ülkeye daha gidildiğine dair çentik atma derdinde olmayan yol arkadaşlığı hedefindedir.

Gezgin Ruhuyla Keşif Yolculukları

Bölgesine göre değişmekle beraber en fazla 24 kişi yola çıkıyoruz.

Programlar en önemli tarihi ve kültürel yerleri görmekle sınırlı kalmıyor, yerel halk ile yakın etkileşime geçtiğimiz farklı ve turistik olmayan destinasyonlara da gidiyoruz.

Yerel yaşamları tarzlarını ve kültürleri deneyimlemek üzerine tasarlıyoruz.

Yerel lezzetlerin tadılacağı küçük lokantalara gidiliyor. Hatta imkân olduğunda sokak yemekleri de tercih ediliyor. Mümkün olduğunca, kitle turizmine hitap eden büyük turist gruplarının tercih ettiği restoranlara uğramıyoruz.

Lüks ve ünlü otellerde değil, şehir merkezinde karakterli ve kaliteli oteller ya da çeşitli konaklama imkanlarını tercih ediyoruz.

Dünya Değişmeden, TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) A-9388 Belge numaralı bir turizm acentesiyiz.

Mantra nedir ?

Mantra, Sanskritçe’den gelen bir anlama sahip. Doğu inancında tekrarlanan kelimeler ve eylemler ile oluşan titreşimlerden faydalanarak kişinin daha yüksek bir bilince ulaşmasını sağlar. Kendi nefsini kontrol etmeyi başarmak iç huzuru yakalamanın temel aşamalarından biridir. Bizler ise yıllarca uzun yollar yaparak güzel insanlarla tanıştık. Çıktığımız her seyahatte hayatlarımıza kattığımız bu eşsiz enerjiler ile kendimizi biraz daha geliştirdik. Yol boyunca edindiğimiz tecrübeler ile hayatlarımıza renk kattık. Keşfettiğimiz her kültürde, dünyaya farklı bir pencereden bakmayı ve en önemlisi bunu kendi hayatlarımıza uygulamayı öğrendik.

Mantra Travel Market

www.mantra.com.tr

Mantra Travel daha çok genç ve enerji dolu bireyler için uygun bütçeli ve kaliteli organizasyonlar üretir. Üniversite öğrencilerinin yanı sıra seyahat etmeye yeni başlayacak ya da henüz sınırlı coğrafyalarda bulunmuş bireyleri, sık seyahat etmeye teşvik eder. Tasarladığı özel programlar ile yol ve seyahat tecrübelerine alıştırmayı hedeflediği kitleleri, dünya kültürleriyle buluşturur.

Mantra Travel, çağın en önemli unsurlarından olan bilgiye ve deneyime en kolay seyahat ederek ulaşabileceği düşüncesini benimser. Rotaları ve programları Dünya Değişmeden ekibi ile birlikte, bütçe dostu olarak genç kitlelerin hedeflerine göre hazırlanır.

Kısacası, Dünya Değişmeden ve Mantra Travel Market daha kaliteli hizmet verebilmek adına tecrübelerini birleştirerek özel tasarım seyahat organizasyonları düzenler.

Yol Arkadaşları

Tulga Ozan

5 kıtada 150 ülkede bulunmuş, 25 yıllık turizmci, kokartlı profesyonel turist rehberi. 1976’da İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesini bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümünde okudu. Turizme lise yıllarında adım attı. Türkiye’nin ve Fransa’nın önde gelen seyahat acentelerinde profesyonel turist rehberliği yaptı. Aynı zamanda 20li yaşlarda düzenli olarak kişisel seyahatlere çıkmaya başladı. 150’den fazla ülkede 1200’ü aşkın şehri gezdi, farklı kültürleri tanıma şansına sahip oldu. 2013’te yolculuklarını anlattığı “Dünya Değişmeden” isimli anı türündeki kitabı çıktı. Kitap İstanbul Bilgi Üniversitesinde ders konusu oldu. İZTV’de yayımlanan “Gezmek için Yaşamak” isimli belgesele katkıda bulundu. 2014’te yönetmen arkadaşı Taylan Barış Kızılöz’le, Rusya’nın Omsk şehrinden Sahalin Adası’na kadar uzanan bir coğrafyada Sibirya ve Şamanizm adlı belgeseli çekti. Sibirya Şamanizmine dair gözlemlerini aktardığı, Güney Sibirya ve Moğolistan’da karadan 15.000 kilometre yol kat ederek yayına hazırladığı ikinci kitabı “Yolun Açtığı Kapılar – Sibirya ve Şamanizm” 2016 Şubat ayında okurlarla buluştu. 2004’ten beri amatör olarak fotoğraf çekiyor. Fransızca, İngilizce ve İspanyolca konuşuyor. Her gün, henüz gitmediği coğrafyaların hayalini kuruyor...

Cenk Bulut

Eğitimini İstanbul’da Galatasaray Lisesi, İstanbul Üniversitesi Fransız Edebiyatı bölümü ve Paris’te “Ecole du Louvre”da (Louvre Müzesi’nin sanat tarihi okulu) tamamladı. 1987’den beri Türkiye’de kokartlı profesyonel turist rehberi. 1991 yılından itibaren Dünya’nın muhtelif yerlerinde, farklı temalarda Türk, Fransız ve Belçikalı seyahat severlere yol arkadaşlığı yapmakta. Paris’te yaşadığı yıllarda belgesellerde (Louvre Müzesi, Citizen Langlois, Noel Baba…) rejisörlük, orta (Les Lazuliens) ve kısa (La Vieille, Sous-sols…) filmlerde oyunculuk yaptı. Analog fotoğrafçılık ile ilgilendi ve koleksiyonerliğe başladı. Geniş bir kitap ve antika parmak terazisi koleksiyonuna sahiptir. Fransa’da ve Türkiye’de sanat tarihi ağırlıklı konferanslar vermektedir. Bilgi yolunda yeni keşifler peşindedir. 

Coşkun Aral

1 Mayıs 1956’da Siirt’te doğdu. Basın fotoğrafçılığı mesleğine 1974 yılında Günaydın ve Gün gazetelerinde başladı. 1976 yılında Ekonomi ve Politika gazetesinde devam etti.   1977 yılı kanlı 1 Mayıs olaylarında çektiği fotoğraflarla ilk kez Sipa Press ajansı vasıtası ile adını dünya basınında duyurdu. Bu olaya ilişkin fotoğraflarıyla Time, Newsweek dergilerinde yer aldı. Bunu izleyen yıllarda Sipa Ajansının Türkiye muhabirliğini üstlendi. Bu arada Türk basınında da Türk Haberler Ajansı, Milliyet, Hürriyet gazeteleri ile freelance çalıştı.   1980 yılında ilk defa Sipa ajansı adına Türkiye dışında görev aldı. Polonya’da ünlü Gdansk Grevi, İran- Irak olaylarına ilişkin çalışmalarıyla uluslararası platformda adını duyurmaya başladı. 1980, 12 Eylül darbesini daha önce yaptığı arşiv çalışmalarıyla ünlü Newsweek, L’Express dergilerinin kapaklarında ve yüzlerce uluslararası dergi sayfalarında yansıttı.   14 Ekim 1980 günü kaçırılan bir uçakta dünyada ilk kez hava korsanlarıyla bir röportaj gerçekleştirerek Türk ve dünya basınında adından söz ettirdi. Aynı olayla Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinde ödüller aldı. 1980 yılından itibaren sürekli olarak Lübnan, İran, Irak, Afganistan, Kuzey İrlanda, Çad ve Uzakdoğu’da meydana gelen savaşları görüntüledi. Time, Newsweek, Paris-Match, Stern, Epoca gibi dergiler adına savaş fotoğrafçısı olarak mesleğine devam ediyor.   1986 yılında fotoğrafa ilaveten Türkiye’de 32. Gün adına başlattığı, savaş TV muhabirliğini asıl mesleği ile birlikte şu anda Haberci adlı televizyon haber belgeseli yapımcılığını da sürdürüyor. 1983/85 yılları arasında çektiği savaş fotoğrafları Paris’te FNAC’da sergilendi. Aynı yıllarda NewYork’ta Time Life Galerisi‘nde savaş fotoğrafları sergilendi. 1988 yılında Ara Güler ile birlikte Danimarka ve Finlandiya’da bir sergi açtı. 1993 yılında Almanya’nın Düsseldorf kentinde yabancılar kültür merkezinde “Savaş ve İnsan” konulu bir sergi hazırladı.   1983 yılında aralarında National Geographic’in ünlü fotoğrafçısı Reza ve Yan Morvan ‘nın da bulunduğu dört savaş fotoğrafçısı ile birlikte hazırladığı “Galile’de Barış“ adlı savaş fotoğraf albümü Edition de Minuit tarafından yayınlandı. Lübnan savaşını konu alan bu kitap, daha sonra Almanya ve Cezayir’de basıldı. Yine New York’ta Pantheon yayınevi tarafından son dönemin en iyi 31 savaş fotoğrafçısını içeren War Torn kitabında yer aldı. 1988 yılında Türkiye: Bin millik Büyük Serüven adlı macera fotoğraf albümü yayınlandı. 1995 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde Fielding Wordwide Yayınevi tarafından biri ‘Savaş Tehlikeli Işık’, diğeri ‘Dünyanın En Tehlikeli Yerleri’ adlı iki kitabı yayınlandı. Şu anda da yapım ve yönetimini üstlendiği Haberci programının Türkiye’nin yanısıra uluslararası TV kanallarında da yayınlanmaktadır.

Murat Yankı

Murat Yankı 1964 yılında Elazığ'da doğdu. Eğitimini İstanbul' da Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamladı. 1985 yılında İngilizce ve Fransızca dillerinden lisanslı profesyonel tercüman rehber oldu. 1995 yılında Japonca dilinde de rehberlik yapmaya başladı. 2004 yılında İtalyanca öğrenerek İtalya'da şarap konusunda eğitim gördü. Aynı yıl enoturizm (şarap turizmi) konusunda çalışmalara başladı ve gerek yurt içi ve gerekse yurt dışında birçok şarap temalı tura rehberlik yapmıştır. 2008 yılı Nisan ayında Londra Merkezli WSET (Wine and Spirit Education Trust) adlı dünyanın en büyük şarap eğitim kurumunun İngilizce olarak düzenlediği eğitimi başarıyla tamamlayarak Intermediate Certificate, aynı yılın Haziran ayında ise yine aynı kurumdan  Advanced Certificate' i bulunmaktadır.Murat Yankı ayrıca Brighton Plumpton College Bağcılık Sertifikası sahibidir. Italya’da, Piemonte bölgesinde Torino’da şarapçılık öğrenim, görmüş olan Murat Yankı ayrıca AIS (İtalyan Sommelierler Birliği) in altın diplomasına sahiptir ve aynı birliğin Türkiye’deki üyesidir 2010 yılında Kapadokya Meslek Yüksekokulu Şarap Üretim Teknolojisi Bölümünde Dünya Şarapçılığı, Yemek Şarap uyumu dersleri vermiştir.  2009  Murat Yankı halen çeşitli üniversiteler ve kuruluşlarda uygarlık tarihi, dinler tarihi ve yeme içme tarihi konusunda dersler konferanslar vermektedir.  Murat Yankı’nın bir kitabı ve çok sayıda yayınlanmış makalesi bulunmaktadır.

Ülkü Sevener

“Önce Merak ederim sonra okumaya başlar ve nihayet o coğrafya ve kültüre önce kendimi götürür ve gezdiririm .Dönünce bildiklerime,öğrendiklerime,gördüklerimi ekler ve meraklı gezginlerle paylaşmaya çalışırım “ Turizm ile lise yıllarında tanışan Ülkü Sevener Galatasaray lisesi ve Ankara  Üniversitesi SBF Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo TV bölümünde okudu.1989’da kokartı  aldıktan sonra yerli ve yabancı gezginler ile Türkiye'nin, Dünya’nın birçok yerine kültür turlarında rehber olarak eşlik etmeye devam ediyor ve  arada kalan vakitlerinde yeni coğrafyaları keşfetmeye devam ediyor...

Semih Eser

1962 İstanbul doğumludur. Şimdiki adı Nişantaşı Anadolu Lisesi olan, İngiliz Erkek Lisesinde (EHSB: English High School for Boys) okudu. Turizme, lise yıllarında, yaz tatillerinde İngilizcesini ilerletmek için, transfer memuru olarak başladı. İstanbul İktisat Fakültesini bitirdi. Üniversite öğrenciliği yılları boyunca çeşitli turizm şirketlerinde geçici görevler yaptı. 1986 yılında profesyonel turist rehberi kokartını aldı. 1989 yılında Pera Turizm Şirketinin kurucu ortaklarından oldu. Kendi getirdikleri, Amerikalı ve İngiliz turistlerin hem turlarını organize etti hem de rehberliğini yaptı. 1996 yılında Pera Havacılık, 2000 yılında ise Pera Kitapçılık şirketlerini kurdu. Yayıncılık hayatında Türkiye ve İstanbul ile ilgili onlarca kitap yayımladı. 2010 yılında tüm aktif yöneticilik görevlerinden ayrılıp dünyanın değişik bölgelerine uzun yolculuklar yaptı. 2012 yılı itibariyle, tekrar tam zamanlı olarak, rehberlik mesleğine geri döndü. Bir yandan Türk gruplarının yurtdışı turlarında rehberlik yaparken ayrıca çok sayıda yerli ve yabancı gruba Türkiye’nin her bölgesinde rehberlik yaptı. Bir dönem bir dergide Anadolu’nun tarihi şehirlerini tanıtan yazılar yazdı. Şu sıralar aktif rehberlik görevine devam ederken hummalı bir şekilde yakında yayımlanacak olan İstanbul kitabı üzerine çalışıyor…

Güzin Yalın

Yemek kültürü yazarı, gıda iletişimi uzmanı, yayıncı ve gezgin.  Robert Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun oldu.   Gıda ve yemek kültürü iletişimi konusunda uzmanlaşmış olan Scope Tanıtım ve Danışmanlık’ın ve uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan Akdeniz Mutfakları Konservatuarı Türkiye Platformu’nun kurucu yöneticiliğini yaptı.   Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde on yıla yakın öğretim görevlisi olarak ders verdi.   On beş yılı aşkın süre, T.C. Dışişleri Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Dış Ticaret Müsteşarlığı, Uluslararası Zeytin Konseyi ve Akdeniz Mutfakları Konservatuarı adına, Türk mutfağını yurtdışında temsil ederek çeşitli etkinliklerle tüm dünyada tanıttı. Ayrıca, yemek kültürü alanında birçok Avrupa Birliği projesinde yönetici ve uzman olarak görev yaptı. Fikrini oluşturduğu, organizasyonunu üstlendiği ve katılımcı olarak veya Türkiye’yi temsilen yer aldığı birçok uluslararası proje ve etkinlik mevcut.    Yemek kültürü üzerine hazırladığı haftalık bir program Açık Radyo’da on yıl boyunca yayınlandı. Bir dönem, Çocuk Sofrası adlı çocuklara yönelik bir yemek dergisinin yazarlığını ve editörlüğünü üstlendi.   Mutfaktan Tabaktan Sokaktan, Laf Söyledi Balkabağı ve Ziyafet adlarında üç kitabının yanı sıra editörlüğünü yaptığı ve/veya yazılarıyla katkıda bulunduğu Dünya Fındık Lezzetleri (2003), Bir Denizin Çevresinde Benzer Sofralar (2008), Kaz Dağlarından Bir Lezzet Öyküsü (2011), Ev Hanımlarına Mahsus Alafranga Pastacılık (2016), Yenilir Bu Hayat (2017) gibi kitapları da mevcut.   Halen yemek, yaşam ve seyahat kültürüne ilişkin yazıları başta Yemek ve Kültür, Tempo Travel ve www.cazkolik.com olmak üzere çeşitli dergilerde ve internet sitelerinde yer almakta ve yemek kültürü alanındaki yayıncılık çalışmaları, “Ruhun Gıdası Kitaplar” adıyla kurup genel yayın yönetmenliğini üstlendiği yayınevi bağlamında sürdürmekte.    Oluşturduğu mutfak kültürüne dair dersleri Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde vermeyi sürdürüyor.   Güzin Yalın ayrıca yemek ve seyahat kültürlerine dair çok izlenen Gidivermek.com'un kurucu yöneticisi ve “Ruhun Gıdası Seyahatler” olarak tanımladığı ve insan ruhuna “iyi” geldiğini düşündüğü müzik, yemek, kültür temalı seyahat rotalarının da yaratıcısı. 

Ergül Kocamaz

"Yola bir düşüldü mü ömür boyu gidilir "Atilla Ilhan . Yolumuz açık ola... 1954 yılında Aydın'da doğdu. Aydin Fen Lisesi'ni, Izmir/Buca Eğitim Enstitusunde Fransızca Bölümü'nü bitirdi.Pau'da stajını bitirdi. Sonrasında Besancon Uluslararası Fransızca Öğretmenliği'nde okudu. Fransızca öğretmenleri yetiştirme kurslarında formatör olarak görev yaptı. 1987'de Profesyonel Turist Rehberi kokartı almaya hak kazandı. 31 yıldır ülkemizde ve dünyanın ilginç, farklı, kültürel bölgelerinde yerli ve yabancı gezginlere yol arkadaşlığı yapıyor..

Osman Dülek

Eğitimini İstanbul'da St. Georgs-Kolleg ve Boğaziçi Üni. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Çocukluğundan beri bir tutku olarak gördüğü seyahat etmeyi 2008'den beri 40'ı aşkın ülkede yaptığı yurt dışı turları ile rehber olarak sürdürüyor. İngilizce, Almanca ve Fransızca ile az da İspanyolca konuşuyor. Gezmenin yanı sıra tarih ve müzik başta gelen hobileri.

Elvan Sülün Özbay

Öğrenmekten hiç vazgeçmedim. Okuduğum kitaplarda, izlediğim belgesellerde geçen yerleri hep merak ettim. 1987yılında önce ülkemi tanıtmak için rehber oldum. 90'lı yıllarda Mısır ile başlayan yurt dışı gezileri de eklendi mesleğime. Bunca yıl okudum, öğrendim, gezdim ve gezdirdim. Televizyon programlarına ve bazı belgesellere konuk oldum. History Channel için 2 ayrı bölüm "Cities of the Underworld-Capadoccia / The War of Gods" belgeselinde ev sahipliği ve rehberlik yaptım. Güney Kore Samsung için Kapadokya çekimlerinde rehberllik hizmeti verdim. Daha bir çok yabancı gazete ve televizyon organizasyonuna destek verdim. 29 yıl Ürgup'te Kapadokya'nın kalbinde yaşadım, tanıtımında rol oynadım. Hâlâ ülkemi ve Dünya'nın dört bir köşesini gezdirmeye aynı heyecan ve sevgi ile devam ediyorum." Elvan Sülün Özbay orta öğretimini California, liseyi TED Ankara Koleji ve üniversiteyi de Istanbul Üniversitesi İngiliz-Amerikan Edebiyatı bölümünde tamamladı. 1987 yılından beri devam ettirdiği rehberlik kariyerinde de Türkiye ve dünyanın birçok bölgesinde gezginlere yol arkadaşlığı yapmaktadır.

Altay Özcan

Hacettepe Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünü bitiren Altay, 2004 yılından bu yana çeşitli spor dallarında (Kanyon geçişi, deniz kanosu, trekking ve patika koşusu) profesyonel rehberlik yapıyor. Karia Yolu’nun kurucularından olan Altay’ın doğaya ve gezmeye karşı olan tutkusu, bölgede geçirdiği 10 yılı aşkın sürelik bilgisiyle beraber artık Karia Yolu rehber kitaplarında bir araya geliyor.  Karavanında yaşayan Altay, Proje Sorumlusu olarak rotanın tüm bakımlarıyla ilgilendiği gibi yeni bölgeler de keşfetmeye devam ediyor.

Ekibimiz

Derya Alparslan

Operasyon

Duygu Şahin

Seyahat Danışmanı

Onur Yavaş

Kurumsal Satış

Altan Sazak

Dijital Sanatlar

Gözde Başaran

Operasyon

Fernaz Atanur

Operasyon