KARA
TURLARI
GEMİ-NEHİR
TURLARI
Biz Kimiz ? Mantra Travel Yol Arkadaşları Ekibimiz

Gezgin Ruhuyla Keşif Yolculukları

Dünya Değişmeden “gezgin ruhuyla” seyahat etmek isteyenlere hizmet veren profesyonel bir turizm acentesidir. 30 senelik mesleki tecrübe haricinde, gezgin olarak da 150’den fazla ülkede bulunmuş Tulga Ozan'ın şahsi deneyimi ile başlamış olan bu seyahat anlayışı, yolda olmayı bir iş değil, yaşam biçimi kabul etmiş gezginlerin katkısı ile devam etmektedir. Gittiğimiz coğrafyalarda hayata bizimle benzer açılardan bakan yol arkadaşlarımız ile deneyimleri paylaşır ve seyahat sonrasında da hayatımızda taşıyacağımız anılar biriktiririz.

Dünya Değişmeden ekibi gezgin ruhlu olmasının yanında, senelerini “merak ederek” öğrenmeye adamış, kendi deneyimlerini mesleğine farklı bir bakış açısıyla uygulayan profesyonel bir ekibe sahiptir. Deneyimlerimizi yol arkadaşlarımız ile paylaşmaktan zevk alırız.

Belgesel Tadında

Yerel festivaller, coğrafyanın kültürel mirasını tanımanın en eğlenceli yollarından biridir. Kitle turizminden kaçınarak, günümüze kadar devam eden geleneklerin peşine düşüyoruz. Tek tipleşen, her yerde benzer yemeklerin yendiği, aynı müziklerin dinlendiği kitlelerin peşinde koşmak yerine, gittiği coğrafyaların kendine has özelliklerini Dünya Değişmeden sizlere yaşatmak üzerine bir seyahat tasarımıdır. Yerel yaşamları tarzlarını ve kültürleri deneyimlemek üzerine rotaları tasarlıyoruz.

Sanatın Işığında

Geçmişte yaptığımız belgesel çalışmalar neticesinde oluşturduğumuz rotalarımızda, otantik kültürlerin küreselleşmeden etkilenmemiş yerel törenlerine katılıyoruz. Batı'nın birbirine benzeyen şehirleri yerine, yerel kültürün küresel değişime direndiği, alışılmışın dışında rotalar yapmak için yollara düşüyoruz.. Hatta imkân olduğunda sokak yemeklerini de deneyimliyoruz. Şehir yaşamının bize dayattığı kimliklerimizden sıyrılarak, gittiğimiz coğrafyalarda yerel halkın arasına karışabileceğiniz seyahat deneyimleri organize ederiz. Yerel lezzetlerin tadılacağı küçük lokantalara gideriz.

Lezzet Peşinde

Huzur ile seyahat eden, fazladan bir ülkeye daha gidildiğine dair çentik atma derdinde olmayan yol arkadaşlığı hedefindeyiz. Ülkelerin Gastronomi kültürü de bu keşiflerin bir parçası. Yerel şarap üreticilerinden ülkelerin kendine has lezzetlerine kadar, “coğrafya kaderdir” ilkesiyle kültürü yiyecek-içecek üzerinden tanımaya çalışıyoruz.

Mantra nedir ?

Mantra, Sanskritçe’den gelen bir anlama sahip. Doğu inancında tekrarlanan kelimeler ve eylemler ile oluşan titreşimlerden faydalanarak kişinin daha yüksek bir bilince ulaşmasını sağlar. Kendi nefsini kontrol etmeyi başarmak iç huzuru yakalamanın temel aşamalarından biridir. Bizler ise yıllarca uzun yollar yaparak güzel insanlarla tanıştık. Çıktığımız her seyahatte hayatlarımıza kattığımız bu eşsiz enerjiler ile kendimizi biraz daha geliştirdik. Yol boyunca edindiğimiz tecrübeler ile hayatlarımıza renk kattık. Keşfettiğimiz her kültürde, dünyaya farklı bir pencereden bakmayı ve en önemlisi bunu kendi hayatlarımıza uygulamayı öğrendik.

Mantra Gastro Pub

Dünya’nın farklı coğrafyalarından topladığımız koleksiyonlar, öğrendiğimiz lezzetler ile oluşturduğumuz mekanımız aynı zamanda Dünya Değişmeden gezginleri için de bir buluşma noktası oldu. Sadece yiyecek içecek değil, heybemizde biriken hikayeleri, bilgileri de dostlarımız ile paylaşıyoruz.

Yol Arkadaşları

Tulga Ozan

5 kıtada 150 ülkede bulunmuş, 25 yıllık turizmci, kokartlı profesyonel turist rehberi. 1976’da İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesini bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümünde okudu. Turizme lise yıllarında adım attı. Türkiye’nin ve Fransa’nın önde gelen seyahat acentelerinde profesyonel turist rehberliği yaptı. Aynı zamanda 20li yaşlarda düzenli olarak kişisel seyahatlere çıkmaya başladı. 150’den fazla ülkede 1200’ü aşkın şehri gezdi, farklı kültürleri tanıma şansına sahip oldu. 2013’te yolculuklarını anlattığı “Dünya Değişmeden” isimli anı türündeki kitabı çıktı. Kitap İstanbul Bilgi Üniversitesinde ders konusu oldu. İZTV’de yayımlanan “Gezmek için Yaşamak” isimli belgesele katkıda bulundu. 2014’te yönetmen arkadaşı Taylan Barış Kızılöz’le, Rusya’nın Omsk şehrinden Sahalin Adası’na kadar uzanan bir coğrafyada Sibirya ve Şamanizm adlı belgeseli çekti. Sibirya Şamanizmine dair gözlemlerini aktardığı, Güney Sibirya ve Moğolistan’da karadan 15.000 kilometre yol kat ederek yayına hazırladığı ikinci kitabı “Yolun Açtığı Kapılar – Sibirya ve Şamanizm” 2016 Şubat ayında okurlarla buluştu. 2004’ten beri amatör olarak fotoğraf çekiyor. Fransızca, İngilizce ve İspanyolca konuşuyor. Her gün, henüz gitmediği coğrafyaların hayalini kuruyor...

Cenk Bulut

Eğitimini İstanbul’da Galatasaray Lisesi, İstanbul Üniversitesi Fransız Edebiyatı bölümü ve Paris’te “Ecole du Louvre”da (Louvre Müzesi’nin sanat tarihi okulu) tamamladı. 1987’den beri Türkiye’de kokartlı profesyonel turist rehberi. 1991 yılından itibaren Dünya’nın muhtelif yerlerinde, farklı temalarda Türk, Fransız ve Belçikalı seyahat severlere yol arkadaşlığı yapmakta. Paris’te yaşadığı yıllarda belgesellerde (Louvre Müzesi, Citizen Langlois, Noel Baba…) rejisörlük, orta (Les Lazuliens) ve kısa (La Vieille, Sous-sols…) filmlerde oyunculuk yaptı. Analog fotoğrafçılık ile ilgilendi ve koleksiyonerliğe başladı. Geniş bir kitap ve antika parmak terazisi koleksiyonuna sahiptir. Fransa’da ve Türkiye’de sanat tarihi ağırlıklı konferanslar vermektedir. Bilgi yolunda yeni keşifler peşindedir. 

Ülkü Sevener

“Önce Merak ederim sonra okumaya başlar ve nihayet o coğrafya ve kültüre önce kendimi götürür ve gezdiririm .Dönünce bildiklerime,öğrendiklerime,gördüklerimi ekler ve meraklı gezginlerle paylaşmaya çalışırım “ Turizm ile lise yıllarında tanışan Ülkü Sevener Galatasaray lisesi ve Ankara  Üniversitesi SBF Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo TV bölümünde okudu.1989’da kokartı  aldıktan sonra yerli ve yabancı gezginler ile Türkiye'nin, Dünya’nın birçok yerine kültür turlarında rehber olarak eşlik etmeye devam ediyor ve  arada kalan vakitlerinde yeni coğrafyaları keşfetmeye devam ediyor...

Murat Yankı

Murat Yankı 1964 yılında Elazığ'da doğdu. Eğitimini İstanbul' da Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamladı. 1985 yılında İngilizce ve Fransızca dillerinden lisanslı profesyonel tercüman rehber oldu. 1995 yılında Japonca dilinde de rehberlik yapmaya başladı. 2004 yılında İtalyanca öğrenerek İtalya'da şarap konusunda eğitim gördü. Aynı yıl enoturizm (şarap turizmi) konusunda çalışmalara başladı ve gerek yurt içi ve gerekse yurt dışında birçok şarap temalı tura rehberlik yapmıştır. 2008 yılı Nisan ayında Londra Merkezli WSET (Wine and Spirit Education Trust) adlı dünyanın en büyük şarap eğitim kurumunun İngilizce olarak düzenlediği eğitimi başarıyla tamamlayarak Intermediate Certificate, aynı yılın Haziran ayında ise yine aynı kurumdan  Advanced Certificate' i bulunmaktadır.Murat Yankı ayrıca Brighton Plumpton College Bağcılık Sertifikası sahibidir. Italya’da, Piemonte bölgesinde Torino’da şarapçılık öğrenim, görmüş olan Murat Yankı ayrıca AIS (İtalyan Sommelierler Birliği) in altın diplomasına sahiptir ve aynı birliğin Türkiye’deki üyesidir 2010 yılında Kapadokya Meslek Yüksekokulu Şarap Üretim Teknolojisi Bölümünde Dünya Şarapçılığı, Yemek Şarap uyumu dersleri vermiştir.  2009  Murat Yankı halen çeşitli üniversiteler ve kuruluşlarda uygarlık tarihi, dinler tarihi ve yeme içme tarihi konusunda dersler konferanslar vermektedir.  Murat Yankı’nın bir kitabı ve çok sayıda yayınlanmış makalesi bulunmaktadır.

Osman Dülek

Eğitimini İstanbul'da St. Georgs-Kolleg ve Boğaziçi Üni. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Çocukluğundan beri bir tutku olarak gördüğü seyahat etmeyi 2008'den beri 50'yi aşkın ülkede yaptığı yurt dışı turları ile tur lideri olarak sürdürüyor. İngilizce, Almanca ve Fransızca ile az da İspanyolca konuşuyor. Gezmenin yanı sıra tarih ve müzik başta gelen hobileri.

Elvan Sülün Özbay

Öğrenmekten hiç vazgeçmedim. Okuduğum kitaplarda, izlediğim belgesellerde geçen yerleri hep merak ettim. 1987yılında önce ülkemi tanıtmak için rehber oldum. 90'lı yıllarda Mısır ile başlayan yurt dışı gezileri de eklendi mesleğime. Bunca yıl okudum, öğrendim, gezdim ve gezdirdim. Televizyon programlarına ve bazı belgesellere konuk oldum. History Channel için 2 ayrı bölüm "Cities of the Underworld-Capadoccia / The War of Gods" belgeselinde ev sahipliği ve rehberlik yaptım. Güney Kore Samsung için Kapadokya çekimlerinde rehberllik hizmeti verdim. Daha bir çok yabancı gazete ve televizyon organizasyonuna destek verdim. 29 yıl Ürgup'te Kapadokya'nın kalbinde yaşadım, tanıtımında rol oynadım. Hâlâ ülkemi ve Dünya'nın dört bir köşesini gezdirmeye aynı heyecan ve sevgi ile devam ediyorum." Elvan Sülün Özbay orta öğretimini California, liseyi TED Ankara Koleji ve üniversiteyi de Istanbul Üniversitesi İngiliz-Amerikan Edebiyatı bölümünde tamamladı. 1987 yılından beri devam ettirdiği rehberlik kariyerinde de Türkiye ve dünyanın birçok bölgesinde gezginlere yol arkadaşlığı yapmaktadır.

Burak Sıdar

Burak Sıdar Beşiktaş Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans eğitimini aldı. Ardından yüksek lisansını yine İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünde Bizans Sanatı üzerine yaptı. Güney İtalya Puglia Bölgesi'nde Bizans Kültürel Varlıkları konulu tezi ile eğitimini tamamladı. Ülkemizde bu alanda yazılmış ilk akademik araştırmanın sahibidir. Dünyaca ünlü müzik dergii Rolling Stone'un Türkiye edisyonunda 2 sene yazarlık yaptı. 2011 yılından bu yana aktif kokartlı profesyonel turist rehberidir. Türkiye ve zaman zaman İtalya'da kültür turlarına devam etmektedir.

Ergül Kocamaz

"Yola bir düşüldü mü ömür boyu gidilir "Atilla Ilhan . Yolumuz açık ola... 1954 yılında Aydın'da doğdu. Aydin Fen Lisesi'ni, Izmir/Buca Eğitim Enstitusunde Fransızca Bölümü'nü bitirdi.Pau'da stajını bitirdi. Sonrasında Besancon Uluslararası Fransızca Öğretmenliği'nde okudu. Fransızca öğretmenleri yetiştirme kurslarında formatör olarak görev yaptı. 1987'de Profesyonel Turist Rehberi kokartı almaya hak kazandı. 31 yıldır ülkemizde ve dünyanın ilginç, farklı, kültürel bölgelerinde yerli ve yabancı gezginlere yol arkadaşlığı yapıyor..

Kemal Bertan Şalmanlı

Ankara Tevfik Fikret Lisesi ve Ege Ü. İletişim Fakültesi’nde eğitim gördü. 1988 yılından beri Türkiye ve birçok ülkede rehberlik, tur programcılığı ve sinema-tv için organizasyon yaptı. Asıl uğraşı turizmin yanında yayımcılık mesleğine bağımsız devam ediyor ve çeşitli film şirketleri ve tv kanalları için prodüksiyon yapıyor. Memleketi Ayvalık’ta ve iş ve aile durumuna göre Ankara ve Madrid’de yaşıyor. İlgi alanları, tarih, coğrafya, Dünya edebiyatı, sinema ve belgesel yazım ve yapımcılığıdır. Vakit bulduğunda üç bant bilardo sporcusu olarak yerel turnuvalara iştirak ediyor.

Ersin Seyhan

6 kıtada 80’i aşkın ülkede 30 küsur yıldır tüm kalbiyle ve coşkuyla mesleğini ifa eden Ersin Seyhan, eğitimini sırasıyla Uludağ Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği, Kapadokya Üniversitesi Turizm Bölümü (yüksek lisans), Anadolu Üniversitesi Kültürel Miras, Sanat Tarihi ve Eko Turizm Uzmanlıklarını alarak tamamladı. Halen Türkiye Kültür Tarih Turizm Rehberler Derneği’nde aktif görevler alıp dünyanın farklı coğrafyalarına yol arkadaşlığı eden Ersin Seyhan evli ve iki kız çocuğu babasıdır. Konuştuğu diller Fransızca, İngilizce ve biraz da İtalyanca’dır..

Günseli Çınar

Yolculuğu düşleyip, sonuçtan çok sürecin büyüsüne kapılıp dünyanın rengine kanmaya gönüllü olduğum yaştan beri rehberim. Pek çok okudum yazdım. Okullara başlayıp bıraktım. Türkiye’nin ilk üniversiteden Turist Rehberi yetiştiren Ege Üniversitesi Turist Rehberliği’nden mezun oldum. Sonra da öykülerime inanıp, Dokuz Eylül Güzel Sanatlar’dan, yeteneği şüpheli ama dili zengin bir sinemacı olarak mezun oldum. Roma’da sinemanın sanat tarihi yolculuğunun peşine düştüm. Sicilya’da Akdeniz mutfağından sofralar kurdum.  Çok ülke gördüm, çok insan tanıdım. Sayısı çok ülke gezen turist değil de bir lezzete, bir sese, bir sokağa, bir öyküye müdavim gezgin olmanın tadını aldım. Farklılığımıza da aynılığımıza da hayran kaldım ve dedim ki sonra: “Seyahat özgürleştirir, mutevazılığın yüksüzlüğüyle hafifletir.”

Burçak Targaç

“Sanırım ben hep farklılıklar arasında köprü kuranlardan oldum… Gerek çeviri yani edebiyat gerekse kültürel gezilerde rehberlik yoluyla…” İstanbul'da doğdu, büyüdü, yetişti. Galatasaray Lisesinin ardından Yıldız Teknik Üniversitesi, Mütercim Tercümanlık Bölümünden mezun oldu. Hayatının farklı dönemlerinde Brüksel ve Marakeş şehirlerinde yaşadı. 1996 yılından bu yana profesyonel turist rehberi olarak yabancı gezginleri Türkiye’de, yerli gezginleri yabancı memleketlerde köşe bucak gezdirdi, kilometrelerce yol kat etti. Bugün farklı coğrafyalardan biriktirdiklerini anlatmaya devam ederken bir yandan da hem yetişkinler hem çocuklar için kitaplar çeviriyor. Sevgiler,

Can Yolaç

S. CAN YOLAÇ 1972’de doğdu. 10 yıllık bankacılık kariyerinden sonra, 2006 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’ne giderek Şanghay Jiaotong Üniversitesi’nde 2 yıl Çince lisan eğitimi aldı. Türkiye’ye dönerek 2009 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Profesyonel Turist Rehberliği kursuna katıldı. Kursu başarıyla tamamlayarak Çince ve İngilizce lisanlarından rehberlik ruhsatı aldı. 2010 yılında Çin Turu Rehberlik Hizmetlerini kurdu. 2011 yılında tekrar Çin’e yerleşerek, 2016 yılına dek Şanghay şehrinde yaşadı ve Türkiye’den gelen turist gruplarına rehberlik hizmeti sağladı. Çin devletinden tam kapsamlı eğitim bursu kazanarak, 2014-15 akademik yılında Şanghay şehri Fudan Üniversitesi’nde Çin Tarihi eğitimi gördü. 2006 yılından bu yana Çin’le ilgili geniş kapsamlı okumalar yapan yazar, toplam 7 yılını Çin’de geçirdi, farklı mecralarda Çin’le ilgili yazı ve makaleler yazdı. Çin Turu Rehberlik Hizmetleri’ni kurduğu 2010 yılından itibaren, Çin ile ilgili okuma ve araştırmalar yaparak kitabın alt yapısını oluşturdu. Bu süreçte Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içinde 50’ye yakın şehir ziyaret ederek çalışmalarını sahada da pekiştirdi. S. Can Yolaç, hâlen Çin Halk Cumhuriyeti’ne yönelik olarak düzenlenen kültürel turistik turlar için rehberlik hizmeti sağlamaktadır.

Ekibimiz

Derya Alparslan

Operasyon

Sabiha Şahin

Satış Yöneticisi

Cihan Alparslan

Operasyon

Hicran Alparslan

İnsan Kaynakları

Ayçin Ünal

Muhasebe

Fahrettin Çakır

Grafik Tasarım

Ardan Kıran

Operasyon

Elif Biçer

Operasyon

Tuba Doğan

Cruise Satış Yöneticisi

Serkan Bingöl

Cruise Satış Sorumlusu

Aykun Çankırı

Operasyon