KARA
TURLARI
GEMİ-NEHİR
TURLARI

Baştan Başa Orta Amerika

Belize, El Salvador, Guatemala, Honduras, Kosta Rika, Meksika, Nikaragua, Panama

Bu turumuzda şu anda müsaitlik bulunmamaktadır.
Bu turda kontenjanımız tükenmiştir.

Yol Arkadaşı

Tur Bölgesi

Orta Amerika (Panama, Kosta Rika, Nikaragua, El Salvador, Guatemala, Honduras, Belize, Meksika)

Zorluk Seviyesi

Her yaştan ve fiziksel açıdan sağlıklı herkesin katılabileceği bir turdur.

Kıyafet Tercihleri

Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont almanızı öneririz. Bunun dışında; şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

Vize Bilgisi

MEKSİKA VİZESİ:

Normal Pasaport sahipleri E-Vize almalıdır. Bu işlem tarafımızca sağlanacaktır.

Yeşil Pasaport sahipleri, Meksika için vize almalıdır !! Bu vizeler İstanbul ve Ankara Meksika Konsolosluklarından hızlı ve kolay bir şekilde bizzat giderek parmak izi vererek yapılabilmektedir. Konuyla alakalı merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ÖNEMLİ HATIRLATMA !!!

Meksika girişlerinde (Bordo ve Yeşil pasaport sahipleri) eğer pasaportlarında geçerliliği devam eden; ABD – Kanada – Schengen – İngiltere vizeleri mevcut ise Meksika vizesi almasına gerek olmayacaktır.

Zaman Dilimi

Türkiye resmi saatine göre Panama ve Meksika 8 saat;

Kosta Rika, Nikaragua, El Salvador, Guatemala, Honduras ve Belize ise 9 saat geridedir.

Uçuş Süresi

İstanbul - Bogota ve Cancun - İstanbul uçuşları yaklaşık olarak 13'er saat sürmektedir.

 

Para Birimi

Panama ve El Salvador'da ABD Doları geçerlidir.

Diğer ülkeler için 1 Türk Lirası yaklaşık olarak 36 Kosta Rika Kolonu, 2 Nikaragua Kordobası, 0,4 Guatemala Quetzalı, 1,3 Honduras Lempirası, 0,1 Belize Doları ve 1 Meksika Pezosu değerindedir.

Tavsiyeler

Orta Amerika'da 120 voltluk elektrik akımına uygun, iki düz uçtan oluşan A tipi piriz girişleri kullanılmaktadır. (ABD'de kullanılan türden) Türkiye'den götürdüğünüz elektrikli ve elektronik aletleri sorunsuz bir şekilde kullanmak için uygun adaptörü yanınıza alınız.

Kuzey Amerika ile Güney Amerika’yı birleştirirken Atlantik’le Pasifik Okyanusu’nu ayıran Orta Amerika, aynı zamanda küçük ancak renkli kültürlere sahip sekiz ülkeyi üzerinde barındırmakta.

İki okyanus arasına sıkışmış, dağlar, devasa göller ve hâlâ tüten volkanlarla kaplı bu gizemli coğrafyayı bir bütün olarak ele alacağımız 3000 km'yi aşan rotamızda, Kolomb’dan itibaren İspanyol etkisine maruz kalmasına rağmen atalarının değerlerini tamamen kaybetmemiş yerli halkların son iki asırdaki sömürü ve iç savaşlara dayanarak oluşturdukları kültür mozaiğine yelken açıyoruz!

Latin Amerika kültürünü daha iyi tanımak için,

Kosta Rika’nın yağmur ormanları yok olmadan,

Nikaragua devrimciliği heyecanını kaybetmeden,

Maya uygarlığının izleri kitle turizmiyle silinmeden,

Kısacası Dünya Değişmeden,

Orta Amerika’yı baştan başa gezmeye gidiyoruz…

1.Gün

1.Gün - 25 Ocak 2024 Perşembe: İstanbul – Bogota – Panama

 • Saat 06:20’de İstanbul Havalimanı’nda buluşma. Türk Hava Yolları’nın TK801 seferi ile saat 09:20’de Bogota’ya ve aynı uçakla Kolombiya saatiyle 17:00’de Panama’ya uçuş.
 • Yerel saatle 18:10’daki varışın ardından bizi karşılayacak özel aracımız ile otelimize transfer.
 • Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Yemekler: Akşam

Konaklama: Ramada Plaza by Wyndham Panamá Punta Pacífica vb.

2.Gün

2.Gün - 26 Ocak 2024 Cuma: Panama – San José

 • Gün boyunca Panama’nın başkenti Panama City’yi keşfedeceğimiz turumuzda şehrin koloniyal dokusunu koruyan tarihî merkezi Casco Viejo (UNESCO), Balık Pazarı ve Çin Mahallesi gezeceğimiz yerler arasında.
 • Ayrıca dünyanın en stratejik su yolu olan Panama Kanalı’nın Pasifik tarafındaki Miraflores havuzlarına giderek kanala giren ve çıkan gemileri izleyeceğiz.
 • Yerel restorandaki öğle yemeğinin ardından Panama gezimizin son durağı, ünlü mimar Frank Gehry’nin tasarladığı, bölgenin fauna ve florasını tanıtan Biomuseo olacak.
 • Turun sonunda Havalimanına transfer. Copa Hava Yolları'na ait CM391 sefer sayılı uçuşla 18:56’da Kosta Rika’nın başkenti San José’ye hareket ve yerel saatle 19:22’de varış.
 • Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Yemekler: Sabah, öğle ve akşam

Konaklama: Hotel Barceló San José vb.

3.Gün

 3.Gün - 27 Ocak 2024 Cumartesi: San José – Arenal (Yol: 140 km)

 • Sabah şehrin merkezindeki otelimizden yürüyerek yapacağımız gezide San José’nin ana caddelerini gördükten sonra Kosta Rika’nın Kolomb öncesi tarihini tanıyacağımız göz alıcı Altın Müzesi’ni geziyoruz.
 • Avrupa kültürüne özenen Kosta Rikalılar’ın yapımını kahve gelirleriyle finanse ettikleri ve 1897’de Goethe’nin Faust temsiliyle açılan neoklasik üsluptaki Ulusal Tiyatro’yu gezdikten sonra şehirden ayrılarak Kuzeybatı yönünde doğa içerisinde 4 saatlik bir yolculuğa çıkıyoruz.
 • Öğle yemeğimiz yol üzerindeki yerel restoranda.
 • Daha sonra gezimiz boyunca göreceğimiz Orta Amerika’nın yanardağ kuşağının ünlü stratovolkanlarından Arenal’in eteğindeki kaplıca otelimize varış.
 • Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Yemekler: Sabah, öğle ve akşam

Konaklama: Hotel Magick Mountain vb. 

4.Gün

4.Gün - 28 Ocak 2024 Pazar: Arenal – San Juan del Sur – Granada (Yol: 345 km)

 • Alacağımız box kahvaltı ile erkenden otelimizden ayrılıp, 3,5 saatlik yolculuk sonrası sınırı geçerek Orta Amerika’nın devrimci ülkesi Nikaragua’ya giriyoruz.
 • İlk durağımız Pasifik Okyanusu’yla buluşacağımız sayfiye kasabası San Juan del Sur. • Sahil kenarında yiyeceğimiz öğle yemeğinin ardından bu şirin beldeyi geziyoruz.
 • Ülkenin en eski kenti Granada’ya devam ederken yol üzerinde Nikaragua Gölü’nün ve içerisindeki çifte volkanın oluşturduğu Ometepe Adası’nın eşsiz manzarasını görmek için fotoğraf molası.
 • Granada’ya varışımızın ardından, kolonyal dokusuyla gezginlerini büyüleyen bu renkli şehri yürüyerek keşfediyoruz.
 • Akşam yemeğimiz yürüme mesafesindeki restoranda.

Yemekler: Sabah, öğle ve akşam

Konaklama: Hotel Colonial vb.

5.Gün

5.Gün - 29 Ocak 2024 Pazartesi: Granada – León (Yol: 140 km)

 • Kahvaltıdan sonra Nikaragua Gölü’ndeki volkanik patlamalar sonucu oluşmuş yüzlerce küçük adacığın arasında tekneyle keyifli bir gezi yapıyoruz.
 • Daha sonra tarihi boyunca Granada’nın en büyük rakibi olmuş «liberaller şehri» León’a varış.
 • Öğle yemeğinin ardından UNESCO listesindeki katedrali, farklı üsluplardaki kiliseleri ve üniversitesiyle ünlü bu orijinal kenti yürüyerek keşfediyoruz.
 • Turumuzda Latin Amerikalı sanatçıların eserlerinden oluşan zengin resim koleksiyonuyla gezginleri şaşırtan Ortiz-Gurdián Müzesi de göreceğimiz yerler arasında.
 • Akşam yemeği ve konaklamamız butik otele dönüştürülmüş bir 17. yüzyıl Fransisken manastırında.

Yemekler: Sabah, öğle ve akşam

Konaklama: Hotel El Convento vb.

6.Gün

6.Gün – 30 Ocak 2024 Salı: León - Potosi - La Union - San Salvador (Yol: 225 km)

 • Erken kahvaltının ardından yaklaşık iki buçuk saatlik bir yolculukla Potosí’den bineceğimiz tekne ile Fonseca Körfezi’ni geçerek El Salvador’a ulaşıyoruz. Chaparrastique Volkanı’nın eteğinden geçerek Orta Amerika’nın finans merkezi ve ülkenin başkenti San Salvador’a varıyoruz.
 • Konaklayacağımız otele yerleşmemizin ardından öğle yemeğine gidiyor sonrasında şehri keşfetmeye koyuluyoruz.
 • Eski şehirdeki yürüyüş turumuzda göreceğimiz yerler San Salvador Katedrali ve Aziz Romero'nun mezarı ile Barrios, Libertad ve Morazán meydanları.
 • Yerel bir restoranda akşam yemeğimizi alıp konaklamak üzere otelimize geçiyoruz.

Yemekler: Sabah, öğle ve akşam

Konaklama: Barceló San Salvador vb.

7.Gün

7.Gün – 31 Ocak 2024 Çarşamba: Joya de Cerén - Ruta de las Flores - Ataco - San Salvador(Yol: 130 km)

 • Kahvaltıdan sonra güne Küçük Prens Parkı ile başlıyoruz. Ünlü başyapıtında kendisine ilham kaynağı olmuş El Salvadorlu eşi yazar Consuelo'nun memleketine yapılan bu küçük tematik parkta, ülkenin en çok da volkanlarından esinlenen Saint-Exupéry'nin maceralı yaşamını bir kere daha hatırlıyoruz.
 • Amerika’nın «Pompeii»si olarak da bilinen, 14 asır önce San Salvador Volkanı’nın külleri altında yok olmuş, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Maya kasabası Joya de Cerén’i ziyaret ediyoruz.
 • Yerel restorandaki öğle yemeğinin ardından ülkenin en ünlü turistik yolu olan La Ruta de las Flores (Çiçekler Yolu) üzerindeki şirin ve otantik kasabalara uğrayarak yolumuza devam ediyoruz.
 • Renkli duvar resimleri ile süslü kasabaları gördüğümüz, volkanik coğrafya eşliğindeki manzaralı Ataco rotamızın sonunda deniz manzaralı yerel restoranda aldığımız akşam yemeğinin ardından konaklamak üzere San Salvador'daki otelimize dönüyoruz.

Yemekler: Sabah, öğle ve akşam

Konaklama: Barceló San Salvador vb.

8.Gün

8.Gün – 01 Şubat 2024 Perşembe: Ataco – Antigua (Yol: 175 km)

 • Sabah kahvaltımızı box olarak alıp erkenden yola çıkıp sınırı geçerek Orta Amerika’nın kadim Maya kültürünün başlıca varisi Guatemala’ya giriyoruz.
 • Ülkenin tarihî merkezi ve bölgedeki İspanyol sömürge rejiminin başkentliğini yapmış, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Antigua (eski) Guatemala’ya varış.
 • Giriş işlemlerinin ardından otelimizde öğle yemeğini alıp, günün kalanında renkli kolonyal tarzdaki binalardan oluşan bu sevimli ve fotojenik kenti keşfediyoruz.
 • Avrupalıların Amerika kıtasında kurduğu en eski yerleşimlerden olan Antigua, İspanyol kilise mimarisinin sayısız güzel örneğiyle adeta bir açık hava müzesidir.
 • Akşam yemeğini yerel dans ve Marimba şovu eşliğinde alarak konaklamak üzere otelimize geçiyoruz.

Yemekler: Sabah, öğle ve akşam

Konaklama: Hotel Soleil La Antigua vb.

9.Gün

9.Gün – 02 Şubat 2024 Cuma: Antigua – Atitlán – San Juan – Antigua (Yol: 200 km)

 • Sabah yaklaşık iki saatlik bir yolculuğun ardından dünyanın en güzel göllerinden biri kabul edilen, San Pedro, Atitlán ve Tolimán volkanlarının ihtişamlı zirveleri arasındaki Atitlán Gölü’ne ulaşıyoruz.
 • Gölde yapacağımız tekne turu ile kıyıda yer alan ve sakinlerinin çoğunluğunun Maya dilleri konuştuğu San Juan gezimizin ardından öğle yemeğini yerel bir restoranda alıyoruz.
 • Dönüş yolunda geç Maya döneminin en önemli yerleşkesi Iximche’yi ziyaret ediyoruz. 1470’ten 1524’teki İspanyol istilasına kadar, günümüzde varlığını hâlâ sürdüren Kakçikel halkına başkentlik yapmış bu arkeolojik alan, içerisinde çeşitli saray ve tapınak kompleksleri barındırmaktadır.
 • Daha sonra otelimize dönüş.
 • Konaklama otelimizde.

Yemekler: Sabah, öğle ve akşam

Konaklama: Hotel Soleil La Antigua vb.

10.Gün

10.Gün – 03 Şubat 2024 Cumartesi: Antigua - Copán (Yol: 275 km)

 • Sabah kahvaltımızı box olarak alıp Las Minas Dağları boyunca Doğu yönünde ilerliyor ve sınırı geçerek, ülkeye ismini Kolomb’un verdiği rivayet edilen Honduras’a giriyoruz.
 • Varışın ardından Copán Antik Kenti’ni geziyoruz.
 • 40 yılı aşkın süredir UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alan bu önemli Maya yerleşimi, iki bin yıldan uzun süre boyunca Orta Amerika kültürlerinin başlıca merkezi olmuş.
 • Copán gezimizden sonra otele yerleşme.
 • Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Yemekler: Sabah, öğle ve akşam

Konaklama: Hotel Camino Maya vb.

11.Gün

11.Gün – 04 Şubat 2024 Pazar: Copán - Flores - Tikal (Yol: 430 km)

 • Sabah erken yapacağımız kahvaltıdan sonra tekrar Guatemala’ya girerek doğa içerisinde toplam 430 km yol kat edeceğimiz güne başlıyoruz.
 • Yol üzerindeki öğle yemeği ve molaların ardından Petén Itzá Gölü üzerindeki Flores kasabasına ulaşıyoruz. Erişimi zor konumu sayesinde İspanyol «conquistador»ların katliamından 1697’ye kadar etkilenmemiş bu yerleşim Maya uygarlığının son kalesi olmuş.
 • Göl kenarındaki akşam yemeğimizin ardından 1 saat mesafede yer alan, Guatemala’nın en ünlü turistik ören yeri, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, Maya uygarlığının günümüze ulaşan en önemli arkeolojik kompleksi Tikal’e varış ve otele yerleşme.

Yemekler: Sabah, öğle ve akşam

Konaklama: Jungle Lodge Hotel vb.

12.Gün

12.Gün – 05 Şubat 2024 Pazartesi: Tikal - Cahal Pech - Belize City - Caye Caulker (Yol: 230 km)

 • Sabaha karşı Tikal'deki ana piramit üzerinden gün doğumunu izlemek üzere yola çıkıyoruz. Güneşin ilk ışıklarının, bakir doğanın sakladığı kadim piramitleri sisler içerisinden aydınlatmasına ve ormanın uyanışını duyuran kuş ve maymun seslerine tanık olarak güne başlıyoruz.
 • Ardından otelimize dönüp kahvaltımızı alarak, otelden çıkış işlemlerimiz gerçekleştiriyor ve yolumuza devam ediyoruz.
 • Tikal’deki gezimizde, aralarında ünlü basamaklı piramitlerin de bulunduğu, M.Ö. 2400 ile M.S. 900 yılları arasında inşa edilmiş Maya abidelerini göreceğiz.
 • Daha sonra sınırı geçerek Orta Amerika’nın en genç ülkesine giriyoruz. Yönetim şekli olarak bölgenin tek monarşisi olan Belize'nin ikinci büyük yerleşimi San Ignacio’da ülkenin en eski Maya kalıntılarından 3000 yıllık Cahal Pech’i geziyoruz.
 • Öğle yemeğinden sonra dört ana köprüyle birbirine bağlı bölümlerden oluşan, ülkenin en büyük şehri Belize City’ye varış.
 • Karayip Denizi’nin turkuaz sularından tekneyle geçerek Belize’nin incisi Caye Caulker’a ulaşıyoruz.
 • Konaklama otelimizde.

Yemekler: Sabah ve öğle

Konaklama: Coral View Hotel vb.

13.Gün

13.Gün - 06 Şubat 2024 Salı: Caye Caulker

 • Kahvaltıdan sonra gün boyu Caye Caulker’ın adeta bir tablo estetiğine sahip plajı ve turkuaz sularından istifade etmek için serbest zaman.
 • Karayip Denizi’nde 8 kilometre boyunca uzanan bu eşsiz mercan adası, üzerinde yaşayan iki bin kişilik nüfusunun dışında otel ve restoranlarına rağbet eden turistlerin Belize’deki en gözde mekânı olmaya devam ediyor.
 • Adadaki farklı damak zevklerine hitap eden restoran seçeneklerini deneyebilmeniz için bugünkü programımızda yemek rezervasyonu yok.
 • Konaklama otelimizde.

Yemekler: Sabah

Konaklama: Coral View Hotel vb.

14.Gün

14.Gün - 07 Şubat 2024 Çarşamba: Caye Caulker – Tulum (Yol: 390 km)

 • Sabah erken kahvaltıdan sonra anakaraya dönüp, sınırı geçerek Meksika’ya giriyor ve Yukatan Yarımadası boyunca Quintana Roo Eyaleti içerisinde ilerliyoruz.
 • Yol üzerindeki öğle yemeğinin ardından tekrar Karayip sahiline ulaşarak Tulum'daki resort otelimize varış ve yerleşme.
 • Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Yemekler: Sabah, öğle ve akşam

Konaklama: Kore Tulum Retreat & Spa Resort Hotel vb.

15.Gün

15.Gün - 08 Şubat 2024 Perşembe: Tulum – Ik Kil – Valladolid – Chichén Itzá – Tulum (Yol: 300 km)

 • Kahvaltıdan sonra ilk durağımız UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, içerisinde Maya mitolojisinin yılan şeklinde tasvir edilen tanrısı Kukulkan kültünün en ihtişamlı tapınağını barındıran Chichén Itzá kompleksi.
 • Öğle arası 16. yüzyıldan kalan kolonyal San Bernardino de Siena Manastırı'nın hâlâ ayakta durduğu Valladolid kasabasında.
 • Ardından bölgede sıkça bulunan «cenote», yani sulu obruklardan, Maya kurban törenlerinde de kullanılmış Ik Kil'de yüzme imkanı.
 • Gezi sonunda otelimize dönüş.
 • Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Yemekler: Sabah, öğle ve akşam

Konaklama: Kore Tulum Retreat & Spa Resort Hotel vb. 

16.Gün

16.Gün - 09 Şubat 2024 Cuma: Tulum – Cancún – İstanbul (Yol: 120 km)

 • Kahvaltıdan sonra otelimize yakın mesafedeki Tulum harabelerini gezeceğiz. Geç dönem Maya uygarlığının en iyi korunmuş kent kalıntılarına sahip Tulum, aynı zamanda Karayip Denizi’nin muhteşem manzarası önünde asırlara direnen yapıları ve sokaklarıyla gezginlerini büyülemeye devam ediyor.
 • Geziden sonra Cancún Havalimanı’na transfer.
 • Pasaport ve check-in işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları’nın TK184 nolu seferiyle saat 14:30’da İstanbul’a hareket.

Yemekler: Sabah 

17.Gün

17.Gün - 10 Şubat 2024 Cumartesi: İstanbul

 • Türkiye saati ile sabah 10:35’te İstanbul Havalimanı’na varış ve turumuzun sonu.

       Bir sonraki Dünya Değişmeden seyahatinde görüşmek üzere!

Rota Tarih Uçuş No Kalkış Saati İniş Saati
İstanbul (IST) > Panama (PTY) 25 Ocak 2024 TK801 09:20 18:10
Cancún (CUN) > İstanbul (IST) 09 Şubat 2024 TK184 14:30 10:35+1

Neler Dahil?

 • Dünya Değişmeden rehberlik hizmetleri,
 • Türk Hava Yolları ile İstanbul – Panama ve Cancún – İstanbul hatlarında uluslararası uçak biletleri,
 • Yerel havayolları ile Panama – San José hattında ekonomi sınıfı uçak bileti,
 • Programda belirtilen rota boyunca özel araç ve şoförle seyahat,
 • Nikaragua - El Salvador ve Belize City - Caye Caulker - Belize City arası üstü açık tekne ile yolculuk,
 • Nikaragua ve Atitlán Gölleri üzerinde tekne gezileri,
 • Programda belirtilen otellerde veya muadillerinde 15 gece kahvaltı dahil konaklama,
 • Belirtilen 12 öğle ve 12 akşam yemeği (içecekler hariç),
 • Programda belirtilen tüm geziler ve ören yeri giriş ücretleri,
 • 65 yaşa kadar iptal ve sağlık teminatlı seyahat sağlık sigortası (3000 Euro’ya kadar teminatlı).

Neler Hariç?

 • Kişisel harcamalar ve alışverişler,
 • Yemeklerdeki içecekler,
 • Yurtdışı çıkış harcı,
 • Gereken noktalarda PCR test ücretleri,
 • Bahşişler,
 • Fazla bagaj ücreti,
 • Meksika vizesi.

(Meksika dışında diğer ülkelere giriş için vize gerekmemektedir.)

Müşteri Memnuniyeti

Ödeme Planı

Belize ,El Salvador ,Guatemala ,Honduras ,Kosta Rika ,Meksika ,Nikaragua ,Panama

16 Gece 17 Gün

İki okyanus arasına sıkışmış gizemli coğrafya, 8 ülke ve sayısız yerli halkların kültür mozaiğine yelken açıyoruz....

Bu turda kontenjanımız tükenmiştir.
Biz sizi arayalım
Sosyal Medyada Paylaş
BENZER TURLAR
Sicilya 20 Mart 2024 - 24 Mart 2024

Fenikelilerden günümüze kadar birçok farklı uygarlığın birbirlerinden etkilenmesine ve kültür çeşitliliğinin artmasına sahne olan, Akdeniz'in ebedi kavşağı muhteşem Sicilya adası.

1290 € Detay

Satışı Tamamlanmıştır!

Endülüs 23 Mayıs 2024 - 27 Mayıs 2024

Kelime anlamı olarak ''Vandalların Ülkesi'' anlamına gelen 711-1492 yılları arasında İspanya'da Müslümanların egemenliği altındaki Endülüs.

Detay

SON 1 ODA !

Çin'in Gizemli Dünyası 05 Nisan 2024 - 14 Nisan 2024

«Hayallerdir insanı ayakta tutan.» Konfüçyüs’ün bu sözünü takip ederek bir Uzak Doğu hayalinin peşine düşüyor, filozofun doğduğu topraklara Çin’e doğru rotamızı çeviriyoruz

4250 $ Detay
Biz sizi arayalım

Belize, El Salvador, Guatemala, Honduras, Kosta Rika, Meksika, Nikaragua, Panama